דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

גיליון 146 פברואר 2013

מנכ"ל ביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף בראיון בלעדי.
טכנולוגיות ייחודיות לשיקום הליכה
מחקר בנושא ריבוי תפקידים בגיל השלישי- מתח או העשרה?
פרויקט רב מקצועי להתאמנת שולחנות עבור קשישים במוסד סיעודי.

28/03/2013

פרופ' שלמה מור יוסף בראיון בלעדי: (עיקרי הראיון)"גיל הזיקנה מרכזי במהות המוסד לביטוח לאומי # הציבור לא מודע לפעילות המוסד בקרנות לפיתוח תשתיות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ולעבודת אלפי המתנדבים בייעוץ לקשיש # מרכזי היום עוד לא הגיעו למיצוי מלא הפוטנציואל שלהם # גם בתי אבות פרטיים יכולים להסתייע בקרן הסיעוד של ביטוח לאומי".


האם זכאי דייר בדיור תומך לגמלת סיעוד? פסיקה תקדימית: במסגרות מוסדיות ישנן כיום מסגרות מגוונות המיועדות לאוכלוסיות מגוונות. השם של המחלקה או עצם הימצאותה בתוככי מוסד שיש בו גם מרכיבים סיעודיים אינו צריך להכריע את הכף. ההכרעה צריכה ליפול לגופו של עיניין על פי אופי ומהות המחלקה.


 טכנולוגיה ייחודית לשיקום הליכה: שימוש במערכת המורכבת מזוג נעליים מיוחדות ותוכנת מחשב. בסוליית הנעל ארבע בוכנות שעולות ויורדות על פי הנחיה ממוחשבת ובאמצעותן משתנה זווית הדריכה של המתאמן. כך למעשה נוצר תהליך מתמשך של למידה מוטורית.


מחקר: ריבוי תפקידים במעגל החיים. על אף העובדה שמחקרים בארץ ובעולם תומכים בגישה לפיה ריבוי התפקידים של האדם מעלה את רווחתו הנפשית, עולה השאלה: האם כל סוגי התפקידים שאנחנו ממלאים מטיבים איתנו? נראה שבבגרות המאוחרת בצד כל האובדנים שבה, בשל הפחתה ניכרת מהמחויבויות החברתיות המאפיינות תקופות חיים מוקדמות יותר, זוכים רוב האנשים בחופש בחירה מסוים לגבי תפקידם החברתיים.

 
טיפול בירידה קוגניטיבית באמצעות החושים: דוגמאות לשימוש בחושים על מנת לעודד תקשורת עם קשישים במצבים דמנטיים.

הדפסשלח לחברלטופס מנוי על דורות
בניית אתרים