דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת, גיליון 138: זמן שעובר

6/03/2012

שנתיים עברו מאז התכנסה הקהילה המקצועית בכינוס הדו-שנתי של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה. שנתיים של עשייה, מחקר, התנסויות חדשות, של התרחבות מסגרות למידה והעשרה בגרונטולוגיה. אבל, גם שנתיים של גידול משמעותי במספר הזקנים בישראל במקביל למחסור בהול ומעמיק של אנשי מקצוע בטיפול בזקנים - רופאים גריאטריים, אחיות סיעוד, מרפאות בעיסוק, מטפלים ומטפלות בקהילה ובמוסדות גריאטריים.

 

מקצועות מסורתיים הולכים ונעלמים משוק העבודה עם השנים ועוברים לדפי הנוסטלגיה, למעט מקצועות הטיפול בזקנים. הטיפול באנשים של אתמול הפך למקצוע של המחר. ולמרות שהכל היה צפוי והתחזיות של עליה דרמטית במספר הזקנים ובשיעורם באוכלוסייה מתפרסמים זה שנים, נראה כי התחזיות הולכות ומתממשות ואנחנו מוצאים עצמנו כמו מופתעים ובוודאי לא מוכנים.

 

הכינוס הגרונטולוגי 2012 מתכנס לדון במחקרים חדשים ובעשייה יצירתית של עובדים מצוינים, כאשר במקביל: מחסור של מאות מיטות לטיפול בזקנים, מסדרונות בתי החולים מלאים בחולים זקנים, תיקים של זקנים סיעודיים ונזקקים בקהילה נערמים על שולחנם של עובדים סוציאליים שקצרה ידם מלהושיע, מספרם של מומחים ברפואה גריאטרית בירידה, קושי גובר באיוש משרות מטפלים ועובדי שירות בקהילה ובמוסדות, בית המשפט קובע שהתעריפים שקובעת המדינה לטיפול בחולים הסיעודיים אינם מאפשרים טיפול ראוי וחיים בכבוד.

 

ואולי, אולי הגיע הזמן שהקהילה המקצועית, במסגרת האגודה לגרונטולוגיה, תצעק, תרעיד את הממסד והציבור הישראלי, תטריד את כלי התקשורת ותתריע מפני האיום הנורא שצפוי לכבוד האדם הזקן, בריאותו, רווחתו ואיכות חייו בישראל של 2020-30 – אם לא תהיה היערכות לאומית במשאבי כוח אדם ובמשאבים כספיים, ומיד.

 

כל ניירות העמדה, הגרפים על התחזיות הדמוגרפיות, חוברות הרפורמות, תכניות החומש, ההמלצות ליישום - הוכנו, הוגשו, הונחו, נערמו על שולחנות מקבלי ההחלטות. הגיעה השעה להרעיד את השולחנות, לנער את מקבלי ההחלטות.

 

ברכת דורות לבאי הכינוס הגרונטולוגי ולקוראינו.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים