דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת, גיליון 107: מי משלם על עריצות הלב

12/05/2008

מה לא נאמר ונכתב על מכרז הפיילוט לאשפוז סיעודי הכושל קודם שהופעל על ידי משרדי הבריאות והאוצר?

 

כל המומחים לטיפול בזקן בישראל, בכירי הכלכלנים במשק, שרים וחברי כנסת, אפילו הסמכות המקצועית במשרד הבריאות, הזהירו ממהלך שיסב נזק לזקנים סיעודיים, שיפגע באיכות הטיפול, שיגרום נזק כלכלי כבד למוסדות הגריאטריים בנפת פתח תקווה, שיביא לטרטור מיותר של בני משפחות, שמשרד הבריאות אינו ערוך לבקרה אפקטיבית, שבמחירים שתמחרה הסמנכ"לית הכל יכולה של משרד הבריאות בשיתוף נערי האוצר לא ניתן לספק טיפול סיעודי ראוי.

 

הכל נאמר. הכל. ועל ידי כולם. מעל כל במה, בכל וועדה, בכל זירה תקשורתית. היינו שם כשנציגי האוצר ישבו עם מבט של זלזול וביטול למשמע דברי המומחים. היינו שם כשסמנכ"לית משרד הבריאות לתמחור ולתקצוב מובילה את המהלך כמי שיודעת הכל ויותר טוב מכולם. היינו שם כשר הבריאות הבטיח הבטחות ללא כיסוי. היינו שם כשמנכ"ל משרד הבריאות ביטל עצמו בפני הכלכלנים שהפכו לקובעי מדיניות טיפול ואשפוז ולא רק מתרגמיה למספרים.

 

והנה, מופיע דוח מבקר המדינה ומציין את כל הכשלים של מכרז הפיילוט בנפת פתח תקווה. וכל מה שכולם אמרו והזהירו מראש, קודם להפעלת המכרז, כתוב באופן חד וברור בדוח המבקר לאחר סיום הפיילוט: איכות הטיפול נפגמה, נזק כלכלי כבד נגרם למוסדות בנפה, תכנית הבקרה והמחקר המלווה לא הופעלו על פי התכנון, נפגע עיקרון התחרות, משפחות החולים לא היו מודעים לוועדת החריגים ועוד ועוד.

ומאחר והכל נחזה מראש, על האחראים לתת את הדין, לשאת באחריות על הנזק שגרמו בעריצות ליבם.

 

ולקראת שנת הלימודים הבאים תמצאו בגיליון שלפניכם את היצע הלימודים ותוכניות ההשתלמות לאנשי המקצוע בתחום הזיקנה.

 

קיץ נעים

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים