top of page
  • תמונת הסופר/תמערכת דורות

בתי אבות ודיורים מוגנים קלטו למעלה מאלף אזרחים וותיקים מעוטף עזה וגבול הצפון

מינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה ומשרד הבריאות דאגו לפינוי אזרחים ותיקים למסגרות הדיור שבפיקוחם ולמימון אירוחם. "קדם" (א.ב.א לשעבר) הקימו מוקד לפניות פליטי העוטף ותיאום קליטתם בבית האבות או הדיור המוגן הנכון למצבם


אלפי אזרחים ותיקים תושבי עוטף עזה פונו מבתיהם לאחר אסון ה-7 באוקטובר, חלקם בחרו לעבור לקרובי משפחה במרכז הארץ וצפונה, אחרים פונו עם חברי הקהילה בישובם לבתי מלון ברחבי הארץ ויותר מאלף נקלטו בבתי אבות ובבתי דיור מוגן. בתי דיור מוגן התגייסו מיד לארח בחינם משפחות שפונו מהעוטף, חלקם בני משפחה של דיירי הדיור המוגן, ואזרחים ותיקים. משרדי הרווחה והבריאות הקימו חמ"ל לטיפול בצרכים של אזרחים ותיקים, ומינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה נערך לטיפול בצרכים של וותיקי עוטף עזה שפונו מבתיהם ולהפנייתם למוסדות גריאטריים, לבתי אבות ודיורים מוגנים.


כבר בימים הראשונים לאחר האסון הקים ארגון "קדם" (א.ב.א לשעבר) מוקד משותף עם מינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה לטיפול בפניות בני משפחה ואנשי מקצוע להעברת יקיריהם הזקנים למסגרת מתאימה למצבם וקרוב לילדיהם. המוקד שפעל בהתנדבות בשיתוף "דורות" דאג לקליטתם של עשרות אזרחים ותיקים במצבי תפקוד שונים במסגרות השונות. ההתגייסות של הנהלות הבתים לקליטה מיידית של פליטי עוטף עזה, בהם יוכבד ליפשיץ החטופה ששוחררה, והמפונים מגבול הצפון, והטיפול המסור והאוהב של עובדי הבתים מרגשת וראויה לכל שבח.

בתי אבות ודיורים מוגנים קלטו ותיקים שחוו אישית את התופת של ה-7 באוקטובר, בשדרות, בבארי, כפר עזה, ניר עוז ועוד, מיד וללא כל דרישה או הבטחה למימון או הגבלת זמן. רק מוסדות בהסדר התקשרות עם משרד הבריאות שקלטו זקנים סיעודיים בהפניה או אישור חמ"ל גריאטריה יקבלו מימון עבור אשפוזם – "קוד מלחמה".תושב אשקלון בן 95 שפונה מביתו לדיור מוגן בגדרה בצילום עם נכדתו
אביגדור הירשברג (95) מאשקלון עם נכדתו איילת ב"נווה אורנים" בגדרה.

משרד הרווחה יממן את המפונים לבתי אבות ודיורים מוגנים שבהסדר חוזי עם המשרד ובימים אלה הוא נערך למימון הוצאות האירוח של מפונים גם בבתי אבות ודיורים מוגנים שאינם בהתקשרות עם המשרד. העברת הכסף למוסדות שאינם בחוזה התקשרות עם המשרד תבוצע באמצעות "קדם".

עד מועד כתיבת שורות אלה נקלטו 412 מטופלים במסגרת "קוד מלחמה", פונו 358 מטופלים מאזורי לחימה וסיכון, כאשר חלקם פונו מ-6 מוסדות שונים בצפון ובדרום, ובנוסף לכך פונו גם מאושפזים ממוסדות שאינם ממוגנים במחוז אשקלון. על-פי דיווח משרד הרווחה נקלטו במסגרות הנתונות לפיקוחו קרוב ל-700 אזרחים ותיקים, חלקם מבתי אבות לא ממוגנים באשקלון.


סופי סגל (95) פונתה מאשקלון לבית בלב רמת השרון

"קיבלו אותנו מאד יפה"

סופי סגל מאשקלון, ניצולת שואה בת 95, נקלטה יחד עם המטפלת הזרה בבית בלב ברמת השרון בהפניית מוקד "קדם" ועורך דורות. בעלה המנוח היה 11 חודש בשבי המצרי במלחמת השחרור. היא צלולה וחדה וכפי שאומרת על עצמה: "אני בת 95 ותודה לאל הראש עוד עובד".

"באשקלון היה כבר בלתי אפשרי להישאר ללא ממ"ד. כאן קיבלו אותנו מאד יפה. אני מקווה שלא יבקשו תשלום כי אין לי מאיפה".


חסידה בוקסוויל (91) עם מנהלת בית בלב רמת השרון נורית בר עוז

"עוטפים אותי פה באהבה, אבל אני באבל"

גם חסידה בוקסווייל מקיבוץ בארי בת 91 פונתה לבית בלב ברמת השרון. 52 שנה עבדה בתפקידים שונים בחינוך ובכלל זה מנהלת בית ספר ומורה בסמינר הקיבוצים. כיום עוסקת באמנות – יצירות מוזאיקה מרשימות. יש לה 4 בנים, 14 נכדים, 8 נינים.

ב-7 באוקטובר היא הסתגרה בממ"ד עם המטפלת. "החזקנו את הידית של הדלת בממ"ד מהבוקר עד אחר הצהריים", היא מספרת. "אחרי החילוץ, המטפלת שהייתה אתי ברחה. הילדים דאגו למטפלת זרה במקומה. המקום כאן בבית בלב משפחתי ונעים. עוטפים אותי פה באהבה, אבל אני באבל. כל כך הרבה נהרגו בבארי. ואני לא יכולה ללכת להלוויות".


חמה ישראלי שמייסר, מנהלת אגף מערכי דיור במינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה וצוות הפיקוח בביקור ב"נווה אורנים"


ראשונים לאכלס מחלקות חדשות – אזרחים ותיקים מאזורי הפינוי

רחל רוב, מנכ"לית רשת אשכולות אורנים, נכנסה מיד עם פרוץ המלחמה למלא את מקומו של מנהל "נווה אורנים" גדרה שגויס בצו 8. בתוך 48 שעות, בסיוע מתנדבים, היא פתחה אגף חדש שבנייתו זה אך הסתיימה לקליטת מפונים. במקום נקלטו 45 מפונים מהקהילה בעוטף עזה ואשקלון. חלקם עם המטפלות הצמודות. "היה חשש שהמטפלות ינטשו את מטופליהם", אומרת רחל, ומציינת כי למטפלות הזרות יש כעת חברה ושוב אינן כלואות לבדן עם המטופל בביתו באזור סכנה.


גם באתר כפר הגמלאים פרוטאה בכפר בשרון, בו נפתח לאחרונה מבנה חדש אליו עברו המחלקות הסיעודיות ונחנך דיור תומך עבור תשושים, אוישו לראשונה יחידות הדיור החדשות במפונים מעוטף עזה ואשקלון. את המתקן החדש מנהלת איילת פיינברג מלמד.Comments


bottom of page