top of page
  • תמונת הסופר/תמערכת דורות

מרכזי יום במלחמה: פעילות ללא הסעות או שירות "מרכז יום נודד" עד הבית

מצב החירום מקשה על הפעילות הסדירה של מרכזי היום, ולמרות זאת דווקא עכשיו חשוב לקשישים במיוחד לשמור על פעילות ועל חברה. חלק מהעמותות מציעות שירות ביקורי בית ושיחות זום. אחרות נחושות להמשיך בפעילות המרכז


"ימים קשים מנשוא עוברים על כולנו! לצערנו, על-פי הנחיית פיקוד העורף לא ניתן לפתוח את מרכזי היום באופן פיזי בימים אלו ולחזק את כל החברים באמצעות המפגש החברתי החם, הפעילות המעשירה ומעקב הצוות שנעשים בימים כתיקונם פנים אל פנים" - כך כתבה תרצה שפירא, מנכ"לית העמותה לזקן בבני ברק, לחברי מרכזי היום בעיר לאחר פרוץ המלחמה. היא הציגה להם את החלופה שמציעות העמותות לזקן ומפעילי מרכז יום נוספים ברחבי הארץ – "מרכז יום נודד": מרכז יום שנודד אל ביתו של כל אחד ואחד מהחברים.


וכך מפרסמת תרצה שפירא את השירותים שמציע מרכז היום הנודד לבחירת חברי מרכזי היום:

• ביקורי בית של אחד מאנשי הצוות בבית החברה.

• אספקה של ארוחות צהרים מבושלות.

• קשר טלפוני רציף עם כל אחד ואחת מכם/שיחות וידיאו אישיות.

• שליחת עבודות יד/ יצירות שניתן לעשות בבית.

• תוכנית עשירה בתכנים ובמפגשים חיים באמצעות המחשב או באמצעות המערכת של "יוניפר".


בפנייה לבאות ובאי מרכזי היום מייצגת שפירא מנהלות ומנהלי עמותות לזקן ומרכזי יום ברחבי הארץ כשהיא מציינת: "אנו עושים לילות כימים כדי לתת ליקיריכם את הטוב ביותר והמשכיות במתן השירותים גם בזמן החירום, כשמרכזי היום סגורים, חשובה אף עבורנו כארגון".


בחולון לא מוותרים על מרכז היום


בחולון התעקשו לקבל אישור להפעלת מרכז היום. בתחילה התקבל היתר לקיים פעילות ל-50 איש בלבד, ובהמשך ללא הגבלה מספרית ובתנאי שיהיה מקום לכולם במרחבים המוגנים. הקשישים - תשושים ותשושי נפש - מגיעים למרכזים (ללא הסעות) בשמחה וללא פחד. חשוב להם להישאר במסגרת חברתית ולהתנתק לכמה שעות מאמצעי התקשורת.

כל בוקר נפתח בשיחת בוקר, ולאחריה מתקיימים פעיות גופנית, חוגי יצירה ושירה. החברים גם השתתפו באיסוף משלוחים, כתיבת מכתבים וסריגת כובעים עבור החיילים בחזית.

הצוות שומר על קשר גם עם החברים שנשארים בביתם, ומטלפן אליהם מדי יום.

מעבר לכל הציפיות של הצוות - הקשישים מלמדים אותם שהחיים חזקים מהכל, ושחשוב לשמור על שגרה ועל תקווה.


בעמותת שילה עברו לפעילות בשלוחות ובשני סבבים


גם עמותת שילה פתחה את מרכזי היום בתיאום עם הרשות המקומית ופיקוד העורף, אחרי שבימי הלחימה הראשונים הם היו סגורים. "עברנו למתכונת הפעלה מותאמת למצב ולגודלו של המרחב המוגן במרכז היום. נאלצנו להיות יצירתיים: במרכזים עם מיגון קטן או שבכלל אין, איתרנו הזדמנויות קרובות דוגמת מקלט ציבורי בשכונה ,ועברנו להפעלה בשלוחות ובשני סבבים", מסבירה מנכ"לית העמותה דניאלה אלרון. "בכל סבב יש מספר פעילויות, ארוחה ובעיקר – הזקנים יוצאים מהבית, זוכים להפוגה מזרם החדשות האינסופי ונמצאים בפעילות חברתית, מוטורית, קוגניטיבית. הם מצביעים ברגליים ודורשים להגיע". ההפעלה בשני סבבים מורכבת למדי ודורשת היערכות מורכבת, אבל לצוותים ברורה החשיבות בכך.

לצד ארבעה מרכזי יום, מפעילה עמותת שילה גם מערך קהילות תומכות וכן שירותי טיפול ביתי. "קיימנו מיפוי מקיף של לקוחות הקהילות התומכות", מציינת אלרון. "מיפינו את הלקוחות שזקוקים למעקב מוגבר: עריריים, מרותקי בית, נעדרי עורף משפחתי ועוד. אנחנו בקשר שוטף איתם לכל צורך שעולה. הם מרבים לשתף במצוקות ובחרדות שהמצב מעלה". בנוסף, אבות ואימהות הקהילה ממשכים בשלב זה בביקורי בית לתיקונים וליווי שוטף. גם תחום טיפולי הבית שמפעילה שילה ממשיך בשלב זה כרגיל, אם כי יש מטפלות שהפסיקו מיוזמתן את העבודה. אימהות לילדים צעירים ואחרות שבחרו לצאת לחו"ל עד שתושג רגיעה.

בנוסף, יוזמת עמותת שילה משלוח מספר חבילות גדולות ליחידות לוחמות, עם ברכות מהקשישים והעובדים.Comments


bottom of page