top of page
  • תמונת הסופר/תמערכת דורות

החוסן הנפשי של הוותיקים קשור במתח שבין חלומות שמורים לחלומות שבורים

בשבת הנוראית ההיא ספגה הירושה הרעיונית של הזקנים פגיעה אנושה. הדרך לשיקום מחייבת את שיתופם בשברי החלומות שצריך לתקן. מאמר של הפסיכולוגית ד"ר דניאלה איזנברג-שפרן


ד"ר דניאלה איזנברג-שפרן

פסיכולוגית קלינית, ראש התכנית לפסיכולוגיה של הבגרות והזיקנה במרכז האקדמי רופין, וראש מרכז קמה לטיפול טייעוץ למזדקנים ולמשפחה הרב דורית

מדברים על שיקום. מתגייסים לשקם בתים, מבנים, מערכות חינוך ואפילו קהילות. מסתכלים על העתיד שחשוב לתת לאזרחים, עם הפנים קדימה. אבל שיקום צריך גם להסתכל אחורה, ולהסתכל פנימה, עמוק. השיקום אינו רק פיזי, על אף הדחיפות במתן מענה לצרכים מיידיים אלו.

החוסן הנפשי של האזרחים הוותיקים קשור במתח שבין חלומות שמורים לחלומות שבורים. וחשוב להקדיש לכך תשומת לב.


בתצלום המשפחתי, ערב לפני השבת השחורה, מופיעה משפחה שחוגגת יחד את חג הסוכות. בתמונה, לצד הילדים וההורים, יש סבתא מחויכת. בתמונה היא הסבתא. אבל כשמסתכלים פנימה, עמוק, יש זהות מורכבת של אדם שהקים, בנה, עבד קשה, גידל, תרם. הסבתא הזו הגשימה חלום או שניים בעשייה, בגידול המשפחה, בחוויית המורשת שתשאיר אחריה. אלו מרכיבים רבי משמעות בזהות שלה, המשפיעים על רווחתה הנפשית.


בשבת הנוראית ההיא, ב07.10, חלומות רבים נשברו. תחושת המשמעות התערערה עבור האזרחים הוותיקים והזקנים, כי הירושה המוחשית והרעיונית שלהם ספגה פגיעה אנושה.

נ', שפונתה מביתה, אמרה לי: אין לי מספיק זמן לשחזר 70 שנה.

היא יכולה לבנות עוד בית, להקים עוד ועדה, לחגוג עוד חג. אבל עבורה, זה לא הזמן שירפא. הוותיקים והזקנים זקוקים לזיכרון חד וברור של החלום השמור, ולהתגייסות של כולנו כדי לאחות את החלום השבור.

נדרשים מיליון חולמים בעיניים פקוחות ונפש חפצה, שילמדו את החלום ויתחייבו לקיים אותו - ולהוביל שוב את המורשת שכעת נדמה שאבדה. לא ניתן לעשות זאת בלי האנשים הוותיקים עצמם

אהוד מנור כתב: "כדי להגשים חלום אחד ישן, יש צורך במיליון חולמים שלא עוצמים את עיניהם. כדי להגשים חלום אחד ישן, יש צורך במיליון חולמים שלא אוטמים את אזניהם". השיקום אינו יכול לצמוח מאנשים, אקטיביים ככל שיהיו, חדורי מוטיבציה לבנות עתיד מבלי להבין עבר. הניסיון לבנות מחדש מהר, הרצון (גם אם תמים וכן) ליצור מחדש טוב יותר, עשוי לפגוע בתחושת המשמעות וברווחה הנפשית, ולעכב את הצמיחה והשיקום.


אכן, נדרשים מיליון חולמים בעיניים פקוחות ונפש חפצה, שילמדו את החלום, שיכירו אותו ויוקירו אותו, ויתחייבו לקיים ולממש אותו - ולהוביל שוב את המורשת שכעת נדמה שאבדה. לא ניתן לעשות זאת בלי האנשים הוותיקים עצמם. לא ניתן לעשות זאת 'מעל ראשם' או מאחורי גבם. יש ערך גדול בשיתוף האנשים בתהליך השיקום, בבדיקת הצרכים, הרצונות, ושברי החלומות שיש לתקן. רק דרכם נוכל להביט פנימה, לעומק, אל החלומות השמורים שצריך לשחזר.
3 Comments


oradrori
Dec 17, 2023

היי דניאלה,

אהבתי מאד את הדגש שאת שמה בתהליך השיקום על חשיפת חלומות השמורים בזכרון, אותם חלומות שנשברו.

דרך הבנויה מהישן מפיקה ממנו חלום או שניים אשר קיימים ועדיין ניתן לראות אותם כחלומות ירושה לדור הבא.

תחושה שיש בכוחה לחזק ולעודד אדם במשבר.

כמה חמלה יש בדרך הזו. אהבתי.

המאמר

Like

alizalevi
Dec 10, 2023

הי עינת

קראתי את המאמר בעיון רב. הייתי צריכה לעבור עליו שוב ושוב על מנת להבין את מהות הדברים. אם הבנתי נכון לי נהרסה המדינה, כל מה שיגעתי וחינכתי את בנותי התנפץ לי מול העיניים. לגבי כבר אין על מה לחלום.. החלום נשבר. לבנות אותו בשבילי, זה מצריך זמן שאין לי אותו. לא יודעת אילו חלומות יש לדור שאחרי, אם בכלל. לא יודעת אפילו איך מתחילים מחדש.. אני בניתי את החלום של הורי, לא יודעת מה חלום של בנותי.. המילים נגמרו ובאמת שמפאת גילי לא יודעת אם ניתן לחלום או להשאיר חלום....

Like

Guest
Nov 29, 2023

היי דניאלה, אני מאד אוהבת את המה והאיך של מה שאת כותבת ואומרת לגבי הזיקנה העכשווית. אשמח שנדבר , ניצה ירום

Like
bottom of page