top of page
  • תמונת הסופר/תמערכת דורות

במינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה נערכו לביטחון חברתי למפונים מאזורי הלחימה

עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל יזם מינהל אזרחים ותיקים במשרד הרווחה והביטחון החברתי מספר אפיקי פעולה מרכזיים למען אזרחים ותיקים מקו העימות בדרום ובצפון ולכלל האזרחים הוותיקים בקהילה. פעולות אלו מתמקדות בפינוי אזרחים ותיקים מאזורי לחימה, במענים במקומות השהות הזמניים, בפיתוח מענים ייעודיים בחירום והנגשתם לכלל האזרחים הוותיקים.


מימון מלא לאירוח מפונים בבתי אבות ודיורים מוגנים

משרד הרווחה והביטחון החברתי פתח את בתי האבות לקליטת נופשונים לאזרחים ותיקים המפונים מאזורי הלחימה ועד 80 ק"מ מרצועת עזה במימון מלא של המשרד.

המשרד גם איפשר לאזרחים ותיקים מרחבי הארץ המתגוררים בגפם או בדירות ללא ממ"ד אשר מתקשים בתפקוד עצמאי בעת הזו להיקלט בנופשון או בדיור מוגן לעצמאים במימון מלא של המשרד.

במקרים בהם נדרש פינוי של אזרח ותיק עם ממטפל צמוד המתגורר איתו, המשרד ישפה את המסגרת בגין המלווה בגובה של 50% מגובה התעריף המשולם לבית האבות.

תהליך הקליטה נעשה בסיוע של המחלקות לשירותים חברתיים של הרשות המקומית במקום מגוריו של האזרח הוותיק.

ניתן לקבל את השירות באמצעות פניה למוקד 118 או ישירות למחלקה לשירותים חברתיים במקום מגוריו של האזרח הוותיק.

על מנת לטייב את תהליך הפנית אזרחים ותיקים למעני הדיור בזמן מלחמת "חרבות ברזל", הקים מינהל אזרחים ותיקים חמ"ל שמתכלל את מציאת המענה המתאים בין מערכי הדיור השונים הקיימים, בדיקת מקומות פנויים ויצירת סדרי עדיפויות בהתאם לרמות הסיכון השונות.


בנוסף, בתי הדיור המוגן התנדבו לפתוח את שעריהם ולארח אזרחים ותיקים מיישובי עוטף עזה והמשרד פועל בשיתוף פעולה עם "קדם" ( בשמו הקודם א.ב.א) לטיפול בהפניות ומתן מענים לצרכים העולים מהשטח.


20 מוקדי פעילות פנאי למפונים בבתי המלון

מינהל אזרחים ותיקים פעל לפתיחה מיידית של מוקדי פנאי במלונות המפונים להפעלה חברתית קהילתית לאזרחים ותיקים בכ- 20 מוקדי פעולה ברחבי הארץ, ברשויות קולטות כגון: ירושלים, אילת, נתניה, תל-אביב , ים המלח, טבריה.

במקביל פועל המינהל להרחבת מוקדי הפעילות ומועדונים חברתיים תוך יצירת קבוצות השתייכות לאזרחים ותיקים השוהים במלון או במספר מלונות סמוכים.

הפעילות כוללת פעילות גופנית, סדנאות, הרצאות והעשרה, קבוצות שיח, פעילות בתחומי מוזיקה, אומנויות ועוד.

כמו כך תהווה המסגרת פלטפורמה לאיתור צרכים פרטניים הדורשים מענה סוציאלי וכן תפעל בגישה קהילתית ולחיזוק החוסן הקהילתי של אזרחים ותיקים.

לצד זאת ישולבו במלונות תומכים קהילתיים לעבודה עם אוכלוסיית הוותיקים.


הכשרות לאנשי מקצוע

לצד המענים והפעילות עבור אזרחים ותיקים שמפעיל מינהל אזרחים ותיקים, התקיימו בשבועות האחרונים הדרכות מקצועיות ממוקדות באירועי החירום לאנשי מקצוע בתחומי הזקנה. ההדרכות עסקו במתן כלים פרקטיים, שיח מקצועי וחיזוק החוסן האישי והמקצועי של העובדים בתחומי הזיקנה בקהילה ובמערכי הדיור – בתי אבות ודיורים מוגנים.


מידע שימושי

שירותים ומענים לאזרחים ותיקים בימי המלחמה

מוקד 118

מוקד 118 של משרד הרווחה והביטחון החברתי זמין לכל מידע, הכוונה וסיוע - בכל שעות היממה

גם בוואטסאפ: 050-2270118

המוקד מאויש בעובדים סוציאליים המומחים בתחומי אזרחים ותיקים.


רווחה וחברה מרחוק

עקב המצב הבטחוני, משרד הרווחה בשיתוף חברת יוניפר מזמינים אזרחים ותיקים להתחבר לשירות יוניפר באופן חופשי דרך אתר האינטרנט של יוניפר.

במסגרת שירות יוניפר יוכלו אזרחים ותיקים להשתתף במפגשי שיח ושיתוף, בהובלת מנחים מקצועיים, להינות מסדנאות ופעילויות שונות, בדגש על תנועה ואורח חיים בריא, ולהשתתף בהרצאות וקורסים בתחומים מגוונים.

הכניסה לשירות אפשרית דרך מחשב, טאבלט או נייד (למעט אייפון).

להתחברות לשירות לחצו כאן.

מוקד התמיכה של יוניפר זמין מדי יום בין השעות 9:00-18:00. אנשי התמיכה ביוניפר יודעים להפנות את מקבלי השירות לגורמים הרלוונטיים גם במקרים של מצוקה רגשית ונפשית.

המספר של מוקד יוניפר הוא 079-5199699


נוסף על כך משרד הרווחה והביטחון החברתי מתגבר תקציבית את המחלקות לשירותים חברתיים ובתי האבות לצרכי החירום, נוסף על הקצאת תקנים חדשים של עובדים סוציאליים ליישובי העוטף.מידע נוסף אודות שירותים ומענים לאזרחים ותיקים בימי המלחמה ניתן למצוא באתר ייעודי של משרד הרווחה והביטחון החברתי המתעדכן מעת לעת.פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page