top of page
  • תמונת הסופר/תמערכת דורות

איך להתמודד עם משבר החרדות של השבת השחורה?

אסון ה-7 באוקטובר ניפץ הרבה מהאמונות שהקנו לנו תחושת ביטחון. זה מחייב אותנו לתהליך ארוך של גילוי והתפכחות שיפחית את השפעת המועקות הנפשיות. מאמר אורח של ד"ר צבי לניר


ד"ר צבי לניר

ד"ר צבי לניר (87) הוא מחבר הספר "עת התבונה" על תקופת הבגרות המאוחרת בחיי האדם. עבודת הדוקטורט שלו, שכתב בעקבות מלחמת יום הכיפורים, פורסמה בספר "ההפתעה הבסיסית: מודיעין במשבר". לניר היה ממקימי המכון למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת ת"א וחוקר בכיר במכון.


התקפת הפתע הזוועתית שהנחיל לנו החמאס ב'שבת השחורה' והמלחמה המתמשכת בעקבותיה, הביאו איתם הרבה לחצים ומתחים אישיים על כל אחד מאיתנו. האבל, הזעם והדאגות ואי הבטחון חלחלו לכל הרבדים של חיינו. אנחנו חשים את רמת הלחץ הפנימי העולה שבו אנחנו נתונים ואת המחשבות והרגשות השליליים המתעתעים בנו. כל זה נערם ככדור שלג שקשה מאוד לעצור אותו. אנחנו חשים את כל זה בגופינו ובנפשותינו.


במצבים כאלה יש שלוש רמות אפשריות של התמודדות.

הרמה הראשונה מתאפיינת בהתמכרות בהולה לחדשות ולפרשנויות בטלוויזיה וברשתות החברתיות שאמורה לבנות לנו תמונת עולם בהירה במציאות של אי וודאות וטלטלות, אך פועלת עלינו בהפוך על הפוך. השטף הזה לא מחזק אותנו. הוא מחליש אותנו. אנחנו מרגישים חסרי אונים ומוחלשים ממידע רב שאין לנו את הכלים והידע לסנן אותו. המטפורה שאני מציע על מנת לחשוב על ההשפעה של ההתמכרות הזו עלינו היא junk food. ככל שאנחנו צורכים אותו יותר, אנחנו מתאווים ומשתעבדים לו יותר.


הרמה השנייה של התמודדות היא על ידי ההתלכדות עם האחרים שגם הם חשים פגועים כמונו, אם לא יותר. השתתפות בהתכנסויות של משפחות החטופים, בהלוויות ההרוגים, בהתנדבויות ובעזרה לאחרים.

רמת ההתמודדות השנייה הזו מצליחה להסיח את דעתנו מהחרדות האישיות שלנו ולתת לזמן לעשות את שלו בהתגברות על האבל, הזעם ותחושת האין אונים שלנו ובהחזרתנו לרמת האיזון האישיותי הישנה שלנו - זו שהייתה לנו לפני השבת השחורה.


אך אני ממליץ לכם לעבור גם לרמה השלישית של ההתמודדות עם המשבר האישי שאתם מצויים בו. הרמה השלישית הזו תחייב אתכם לבצע U turn תפישתי, מנטלי ותפקודי וליטול על עצמכם את האחריות להתמודדות אקטיבית עם ההפתעה הבסיסית האישית שאתם הופתעתם ב'שבת השחורה' והשלכותיה עליכם אישית.


לא מעט דובר ונכתב על ההפתעה הבסיסית של כשלון הקונספציה המודיעינית, הצבאית והמדינית ב'שבת השחורה', אך אם להודות על האמת, גם כל אחד מאיתנו הופתע בסיסית ב'שבת השחורה'. ומבחינה זו גם כל אחד מאיתנו זקוק לחשבון נפש אישי.


אם תעמיקו בכך תגלו ש'השבת השחורה' סדקה את עמודי התמך של האמונות שלכם. חשבתם שאתם מוגנים בעולם יציב וגיליתם שיש בו הרבה פרצות שלא הייתם מודעים להן. החדירה דרך פרצות אלה הייתה לא רק ליישובים בעוטף, זו הייתה גם חדירה מנטלית לתוככם פנימה שניפצה לכם את האמונות בהרבה מכל מה שהאמנתם בו והקנו לכם את הבטחון עד ה-6 באוקטובר. היא מחוללת בכם מעין רעידת אדמה תפיסתית ועתה עליכם לעצב ולבסס לעצמכם מחדש את עמודי התמך של התפיסות (mindsets) האישיות שלכם על העולם, על האחרים ועליכם אישית.


מצבי משבר כאלה מזמנים אפשרות לרפלקציה ,שינוי פרספקטיבה וצמיחה אישית חדשה. אך לשם כך עליכם לבצע תהליך מודע של של חשיבה ומסגור מחדש (reframing) של ממדים רבים של תפיסות חיים שהיו מעוגנות בכם עד ה-7 באוקטובר ולגבש תפיסות ודרכי פעולה חדשים. התהליך הזה יעלה בכם לבירור שאלות רבות. איזה תפיסות שנקטתי בהם בעבר הוכחו כבלתי רלוונטיות ואף מזיקות למצב החדש שנחשף לי בשבת השחורה? מה למדתי על מקורות העוצמה ונקודות התורפה שלי במצבים כאלה? על מי ועל מה אני יכול לסמוך ועל מי ועל מה לא?


כל אלה יהפכו אתכם למפוכחים יותר ביחסכם לעולם ולאחרים אך דווקא מתוך כך גם לתבוניים יותר ביחסכם לחיים ולמשמעותם עבורכם. התהליך הזה יקדם אתכם כאנשים שמפתחים יחסים חזקים יותר הן עם האהובים עליכם אך גם כאמפטיים יותר לסבלם של האחרים, כולל אויבים. הוא יהפוך אתכם לזהירים יותר מפני מלכודות אך גם פתוחים יותר לחוות הזדמנויות חדשות. תדעו להנות יותר מהדברים הבנאליים הקטנים של חיי היומיום שלכם אך גם להתייחס לשאלות הרוחניות של החיים ומשמעותם ולהתעשר בהם.


כשתתחילו לברר עם עצמכם את השאלות האלה תגלו שזה לא תהליך שניתן להסדיר אותו על ידי רשימה של דברים שכותבים על נייר או מקלידים במחשב. זה תהליך ארוך של גילוי והתפכחות מתפיסות המעוגנות בכם שייקח עוד זמן רב לחשוף אותם ואת משמעותם. אך כבר עכשיו תגלו שההתמקדות שלכם בשאלות, בלקחים ובתועלות החדשות שאתם יכולים להפיק ממשבר שבו אתם מצויים, מקטינה את השפעת המועקות הנפשיות שעוטפות אותכם ללא כל אפשרות לראות את האור שבקצה המנהרה.

Comments


bottom of page