דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

שלום לאסתר רייס

21/06/2009

כעורך דורות זכיתי לאורך השנים, בקשריי עם אסתר רייס, להתייחסות עניינית ואדיבה, תוך שקיפות מלאה. גם כאשר חשבתי אחרת ממנה והקשיתי בשאלות, זכיתי תמיד לקבל תשובות לגופו של עניין ולא לגופו של איש

 

החודש פרשה לגמלאות אחת הדמויות המרכזיות והמשפיעות ביותר בתחום השירותים לזקנים בישראל. אסתר רייס, מנהלת אגפי סיעוד וזיקנה ושארים, מסיימת 25 שנות עבודה במוסד לביטוח לאומי, מתוכן 10 שנים כמנהלת אגף הסיעוד.

 

בהיותה מנהלת של תחום-ענף מרכזי בשירותים החברתיים בישראל השפיעה אסתר רייס על דפוסי עבודתם של מגזרים רבים בתחום הזיקנה בארץ: חברות ועמותות הסיעוד, שירותי הרווחה ברשויות המקומיות, עובדי ענפי הסיעוד והזיקנה במוסד לביטוח לאומי, מרכזי היום לקשיש, העמותות למען הזקן, שכונות תומכות, עובדים זרים בסיעוד, מוקדי מצוקה ושוק מוצרי הספיגה למבוגרים.

 

די באזכור כל הגורמים לעיל כדי להבין שמדובר בתפקיד המורכב ביותר במוסד לביטוח לאומי, שקשה לנווט בו מול כל כך הרבה שותפים/ספקים עם אינטרסים מנוגדים, תוך נאמנות לשליחות הציבורית אותה יש למלא ולמחויבות העליונה - רווחת זכאי גמלת הסיעוד. שלא כמו כל מנהל תחום אחר במוסד לביטוח לאומי, האחראי על זכאויות ותשלום גמלאות על פי חוק, מנהלת אגף סיעוד אחראית לזכאות בגמלה והענקתה כשירות בבית הזכאי ולא כגמלה בכסף.

 

אסתר רייס החלה את תפקידה במוסד לביטוח לאומי בשלבי ההקמה של יחידת הסיעוד במוסד לקראת הפעלת חוק ביטוח סיעוד בשנת 1988 . היא ניהלה את תחום הסיעוד באגף הסיעוד ובעשור האחרון שימשה מנהלת האגף. אסתר רייס שירתה את חוק הסיעוד מלידתו והיא מסיימת אותו עם תקציב של 3.3 מיליארד שקל כשמספר מקבלי גמלת סיעוד עומד על 138 אלף ומספר המועסקים בתחום נאמד בכ-65,000 עובדים.

 

מנהלת אגף הסיעוד נדרשה בתוקף תפקידה לשמור על נאמנותה המקצועית והערכית מול לחצי פוליטיקאים, דרישות ולעתים גחמות של פקידי האוצר, תביעות ותלונות של זכאים ובני משפחותיהם, אינטרסים של ספקים, ציפיות ואינטרסים של עובדים סוציאליים ברשויות העובדים בשירות חוק סיעוד, פעילות של איגודים מקצועיים וארגוני זכויות צרכנים וזכויות אדם, מגבלות שהציבו יועצים משפטיים, צורכי עובדים ועמיתים ומדיניות שרים ומנכ"לים באים והולכים.

 

אני מודע לביקורת שמשמיעים מנהלי חברות ועמותות סיעוד שלא אהבו/אוהבים מהלכים שהובילה רייס לאורך שנות עבודתה, כמו גם לחילוקי דעות מקצועיים וארגוניים בין עובדים סוציאליים בשירות חוק סיעוד ברשויות לבין אגף הסיעוד בביטוח לאומי. נדמה לי כי אלה גם אלה יסכימו איתי כי תחום הזיקנה בישראל נפרד מממלאת תפקיד מסורה, יישרת-דרך, צנועה, עניינית, משרתת ציבור לדוגמה, אישיות עם אינטגריטי אישי ומקצועי יוצא דופן.

 

כעורך דורות זכיתי לאורך השנים, בקשריי עם אסתר רייס, להתייחסות עניינית ואדיבה, תוך שקיפות מלאה. גם כאשר חשבתי אחרת ממנה והקשיתי בשאלות, זכיתי תמיד לקבל תשובות לגופו של עניין ולא לגופו של איש.

 

אסתר רייס פורשת לגמלאות. נאחל לה אריכות ימים טובים ובריאים ושלא תזדקק לגמלת סיעוד.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים