דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

גיליון 167, מאי 2015

13/07/2015

דבר המערכת

מה זה אומר עלינו?

25 שקלים לשעה, זה מה שמקבלת מטפלת בזקן סיעודי בקהילה. 25 שקלים נטו! את זמן המעבר מביתו של זקן מטופל אחד לביתו של המטופל השני היא תורמת, בעל כורחה, למעבידיה ולמוסד לביטוח לאומי.

תמורת 25 שקלים לשעה (לאחר עדכון שכר המינימום)היא רוחצת את המטופל שלה, אולי מבשלת לו את ארוחותיו לימים הקרובים, לרוב משמשת לו חברה להפגת בדידותו, לפעמים מסייעת לו לצאת לאוויר הצח, מעין חופשה לשעה קלה מביתו, שהפך לבית אסורים פרטי. קוראים לזה "הזדקנות בסביבה הטבעית" -  .AGING IN PLACE 25 שקלים. נטו. בפסח ובראש השנה מקבלת המטפלת סיר חדש, או סט מצעים. פעם-פעמיים בשנה היא זוכה ליום כיף בחמי טבריה/יואב/חמת גדר.

25 שקלים לשעת עבודה מקבלת גם המטפלת הסיעודית בבית האבות.

על פי ההסכמים הקיבוציים, עובדת ניקיון המלטפת עם מטלית אבק מסעד של כיסא או את שולחנו של ה"בוס" מרוויחה יותר ממטפלת שמלטפת זקנה, שרוחצת אותה ומסייעת לה להתלבש.

מה זה אומר עלינו כחברה? מה זה אומר על המוסד לביטוח לאומי, על משרד האוצר, שמכתיב תעריפים, על איגודי העובדים הדואגים לצדק חברתי?

וכיצד מבקש הממסד לטפל במחסור המחמיר במטפלים בזקנים, ב"הסכמים החשאיים" בין המטפלת למטופלת ובהתפתחות תרבות ה"כאילו". כלומר, תעבדי שעה ונגיד שכאילו עבדת שעתיים? בהעלאת שכר? בקידום תמריצים לעובדי סיעוד? - ממש לא. 25 שקלים לשעת עבודה עם זקן מוגבל בניידות, שסובל גם מבדידות  ובעיקר – תלוי בעזרת הזולת בביצוע פעילות יום-יומית. 25 שקלים.

 

הדפסשלח לחברלטופס מנוי על דורות
בניית אתרים