דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

גיליון 165 פברואר 2015

האם חוק הדיור המוגן מוביל לסוף עידן בתי הדיור המוגן בישראל?
ראיון בלעדי עם ד"ר אהרון כהן, ראש אגף גריאטריה במשרד הבריאות
גילנות בקהילה ההומו-לסבית המזדקנת בישראל
זקנים כטרף קל לחברות שיווק ישיר
אופנה, זקנים וטכנולוגיה
16/02/2015
האם חוק הדיור המוגן מוביל לסוף עידן בתי הדיור המוגן בישראל?

פרופ' אביחי שוב-עמי, מומחה בשיווק, המלווה את ענף הדיור המוגן לאורך שנים, מתריע על ההשלכות של חוק הדיור המוגן החדש על  אופיו ודמותו של  בית הדיור המוגן, כפי שמוכר לנו כיום, והפיכתו  מבית  לקהילה עצמאית, עם סגנון חיים תוסס ויצירתי, לבית אבות של דיירים במצב תפקודי ירוד, הנתמכים על ידי עובדים זרים.

ראיון בלעדי עם ד"ר אהרון כהן, ראש אגף גריאטריה במשרד הבריאות
כבר 15 שנה שהוא עומד בראש המערך הגריאטריה במשרד הבריאות בישראל. איש נעים הליכות,

שמצליח להתמודד במערכת מורכבת מאד, רוויית לחצים ותסכולים, עם חוש הומור מפותח וקורטוב

של סרקזם. לא אחת הוא ניצב הין הפטיש לסדן – בין האני מאמין המקצועי והערכי לבין  מערכת בירוקרטית מסורבלת ושלטון פקידי האוצר במדיניות תעריפי הבריאות, בין תכנון רפורמות חיוניות וקידום תכניות לבין

התלות בשיתוף פעולה של קופות החולים.

הוא חוטף לא מעט בליסטראות ממנהלי בתי אבות על בקרות תכופות מידי ומחמירות מידי ללא התחשבות במצוקת כוח אדם בתחומי הסיעוד והטיפול בכלל מערכת הבריאות, אך הוא עומד כחומה בצורה גם מול מוריו-עמיתיו הגריאטריים שמבקרים קשות את הבקרות ולא מוכן להתפשר על התוצאות של מדיניות הבקרה – שיפור מתמיד באיכות הטיפול הסיעודי במוסדות הגריאטריים. מערך הבקרה של אגף הגריאטריה הפך למודל חיקוי עבור כל יחידות הבקרה במשרד הבריאות.

לאורך השנים שוחחנו רבות, זכינו למענה לכל פנייה ושאלה, למדנו משיחות רקע ממושכות ולאחר 15 שנה קיימתי ראיון עם ד"ר אהרון כהן  על הגריאטריה בישראל, על  מאות הזקנים הממתינים בבתי חולים כלליים למיטה פנויה בבית אבות  שיקומי או סיעודי למונשמים, על מצוקת כוח האדם במערכת האשפוז הסיעודי ועל הביקורת של מנהלי מוסדות על היעדר פתרונות למצוקת כוח האדם ומדיניות התעריפים.

 

 

הדפסשלח לחברלטופס מנוי על דורות
בניית אתרים