דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

גיליון 164, דצמבר 2014

אושרה העסקת מטפלים בני 70+
זקנים בסיכון- עומס כבד על העובדים הסוציאליים ברשויות
תשלום עבור מגורי מטפל זר של זכאי גמלת סיעוד בדיור המוגן
זקנים ברשת
21/01/2015
אושרה העסקת מטפלים בני 70+

המציאות חזקה יותר מכל מדיניות היסטורית וככל שמצוקת כוח אדם טיפולי מחריפה נעתרו במוסד לביטוח לאומי לפניית נותני שירותי הסיעוד במסגרת חוק ביטוח סיעוד ואישרו המשך העסקת מטפלים אצל זכאי גמלת סיעוד גם אם חצו את גיל 70. בחוזר ששלחה מנהלת אגף הסיעוד, אורנה זמיר, לנותני השירותים נכתב: "לאור השינויים שבוצעו בכלי לבצוע הערכת התלות , אנו נאפשר העסקת בני 70 ומעלה אצל כל הזכאים למעט מי שקיבלו במבחן התלות ניקוד 7 בניידות או בהפרשות.

מטפל בן 70 ומעלה יוכל להמשיך לטפל בזכאי שהיה מטופל על ידו לפני שהגיע המטפל לגיל

70 (גם אם הניקוד אינו מאפשר העסקת מטפל ) בתנאי שיש אישור משפחה....."

הכללים החדשים נכנסו לתוקף ביום 1.12.2014.

יו"ר עמותת חברות הסיעוד, ארנון אלחנני, בירך על החלטת הביטוח הלאומי. אלחנני כתב לזמיר:" בשם נותני השירותים שבעמותה ברצוני להביע תמיכה והערכה על האגרת  המרחיבה את האפשרות להעסיק בני 70+.

"הרחבה זו", כותב אלחנני, "נותנת מענה נוסף למצוקת המטפלים, ולא פחות חשוב - מאפשרת לבני הגיל השלישי שבריאותם טובה להשאר במעגל העבודה ככל שיתאפשר להם. בכך יש משום ברכה גדולה למדינה".

 

זקנים בסיכון- עומס כבד על העובדים הסוציאליים ברשויות
החודש התפרסם הדוח השנתי של מבקר המדינה ובו ממצאי ביקורת שערך המבקר ברשויות מקומיות ופרק מיוחד מוקדש לסוגיות טיפול ושירותים לזקנים. הדוח מעלה שורה ליקויים משמעותיים ובהם: עומס עבודה בלתי סביר על העוסי"ם המטפלים בזקנים, היעדר פעילות יזומה של עובדים סוציאליים לאיתור זקנים בסיכון, הסכמים בעייתיים עם מפעילי מרכזי יום, אי ניצול תקציב נופשונים, העדר תקן מוגדר לעובדים סוציאליים להבטחת טיפול נאות, ועוד.

 

תשלום עבור מגורי מטפל זר של זכאי גמלת סיעוד בדיור המוגן

כידוע, המסמך המשפטי החשוב ביותר להגנה על זכויותיהם של דיירים במסגרות דיור מוגן הוא החוזה. מצב דברים זה היה נכון גם לפני חקיקת חוק הדיור המוגן, וממשיך לעמוד בתוקפו גם לאחר חקיקת החוק. אחד השינויים החשובים שהכניס חוק הדיור המוגן, הוא הכללת זכותם של דיירים בדיור מוגן לאכלס בדירתם מטפלים זרים. כפי שקבוע בס' 33 לחוק, דייר רשאי לשכן בדירתו, באופן זמני או מתמשך, באחריותו ובמימונו, מטפל מטעמו. החוק מוסיף וקובע, כי יש צורך לקבל על כך אישור ממנהל הדיר המוגן – כך זה יכול לסרב לבקשה רק "בהתקיים נסיבות מיוחדות", ובכפוף לכך שהדירה אכן מותאמת למגורי אדם נוסף.

לחץ להמשך קריאת המאמר המלא...

 

הדפסשלח לחברלטופס מנוי על דורות
בניית אתרים