דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

גיליון 160, אוגוסט 2014

4/09/2014
שירות בעין-"כיפת הברזל" של הטיפול בזקנים

מבט אישי של רוניתה טביב, סמנכ"ל משאבי אנוש ותפעול בעמותת מטב

 

מיניות ואינטימיות בזיקנה

הכותרת של הכתבה "מיניות ואינטימיות בזיקנה" עשויה לעורר אסוציאציות מפתיעות ומנוגדות. המחצית הראשונה "מיניות ואינטימיות" כורכת שני מושגים המעלים מחשבות על משיכה, יופי, התרגשות, רעננות, עונג, גירוי וקשר רומנטי. לצערי, גם היום, שנים רבות מאז שהתפתח מקצוע הסקסולוגיה, התפיסה החברתית לגבי "מיניות ואינטימיות" איננה שוויונית. אנשים רבים חשים שהתנהגויות ורגשות כאלה שייכים לצעירים.

זקנה, לעומת זאת, מעוררת מחשבות ודימויים של אנשים עייפים, שאבדו את יופיים והדרם,  כאלה שמתמודדים עם חולי וקשיים, וגם עם אבדן היכולת בתחומים שונים.

לכן, למרות הפתיחות המינית בעולם, קשישים וקשישות, כמו גם אנשי מקצוע הפוגשים בהם, מתקשים לחבר בין זיקנה למיניות ואינטימיות. לכך מתווספת תפיסה מוגבלת וצרה של המושג מיניות.

 

השלכות הרגולציה על הדיור המוגן בישראל

* כתוצאה מתהליכי רגולציה מוגברים, ניתן להבחין בהימנעות יזמים חדשים להיכנס לענף. לעומת זאת, קיים תהליך ברור של התאגדות חברות ניהול גדולות ופרטיות ברשתות ארציות. כמו הרשתות הפרטיות, גם קופות חולים מפתחות את מערך הדיור לגיל הזיקנה הנמצא בשליטתן (קופ"ח כללית, מכבי ומאוחדת) במסגרת רשתות ארציות,– תהליכים שבעתיד יפגעו בתחרות ויגבירו את הריכוזיות בענף. בהמשך עלול הענף להיגרר לעליית מחירים וליצירת סוגים  שונים של מסגרות דיור, ברמות איכות שונות, לאוכלוסיות יעד שונות - לעשירים ואלה שידם אינה משגת.
*השינויים הגדולים הצפויים בדיור המוגן קשורים בהשפעת הרגולציה על זכות כל דייר בדיור המוגן: לנהל מדיניות עצמאית בכל הקשור בשירותים שהוא מקבל, בהסכמתו לביצוע "מעברים" בדיור המוגן ובמעורבותו בניהול השוטף הכללי של הדיור המוגן. הזכות למטפל פרטי בדיור המוגן מקטינה באופן משמעותי את הצורך של הדיירים לציית למדיניות ההפעלה הכללית של הנהלת הדיור המוגן.
*הרגולציה המוגברת וביקושי השוק החדשים הולידו מסגרת חדשה במסגרת הדיור לגיל הזיקנה -  דיור מוגן תומך. סוג זה של דיור נותן מענה טוב לצרכי הדיור המוגן הרגיל, שכאמור רגיש מאד לתהליכי ההזדקנות הקולקטיבית, ומאפשר קליטת  דיירים בגיל מתקדם יותר ליחידות דיור בהן יוכלו לחיות עד סוף חייהם בכל מצב בריאותי ותפקודי. האופייניים לאדם בתהליך הזדקנותו עד הזדקנות מופלגת.

 

 

הדפסשלח לחברלטופס מנוי על דורות
בניית אתרים