דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

טכנולוגיות תומכות זיקנה

20/06/2012

נטילת תרופות בגיל מבוגר הינה תופעה שכיחה. כמעט כל אדם מבוגר נוטל תרופה, ובדרך כלל מספר תרופות מספר פעמים ביום. במקרים רבים התרופות קריטיות לתפקוד תקין של האדם הזקן.

אי-סדירות בנטילת תרופות אצל אנשים זקנים עלולה לדרדר את מצבם הבריאותי והתפקודי במהירות, ולעיתים אף לגרום נזקים בלתי הפיכים. בנוסף, בעיות “פעוטות” כגון סחרחורת או איבוד אוריינטציה עקב בלבול בלקיחת תרופות, מעלות את הסיכון לנפילות.

 

נפילות בגיל המבוגר גורמות במרבית המקרים לירידה קבועה בתפקוד ובאיכות החיים, לפגיעה קשה בעצמאות ובחלק מהמקרים אף למוות.

 

כדי למנוע הדרדרות שנגרמת מאי סדירות בנטילת תרופות פותחו מספר שיטות המסייעות לאנשים זקנים לקחת את התרופות באופן סדיר. במוסדות גריאטריים ולעיתים גם בדיור מוגן מגישים לדיירים את התרופות מידי יום, בזמנים המתאימים. אלה שאינם גרים בדיור מוגן או מוסד אחר יכולים להשיג ארגונית פלסטית בה ניתן לארגן את התרופות לשבוע בתאים נפרדים לפי מנות, כך שניתן בקלות לקחת את התרופות בלי לשכוח תרופה זו או אחרת )פתרון כזה מצריך מעורבות של אדם שאחראי לארגן את התרופות בארגונית מדי שבוע(.

 

במקומות רבים בעולם )וגם בישראל(קיים שירות תזכורות לתרופות באמצעות מסרונים )הודעות SMS). תמורת סכום חודשי קבוע ניתן לקבל מסרון בכל שעה בה צריך לקחת תרופה.

 

בשנים האחרונות יצאו לשוק ארגוניות אלקטרוניות המכילות את מנת התרופות השבועית מחולקת לפי מנות. הארגונית מתריעה בשעה המתאימה ומפנה את הזקן לתא עם מנת התרופות הרלוונטית לשעה הזאת על ידי פתיחת התא ונעילת התאים האחרים או ע”י סימון התא המתאים. חלק ממערכות אלה מקוונות – באמצעות קו הטלפון הן מתריעות למוקד אם האדם הזקן לא לקח את התרופות מתוך התא. ארגונית כזאת נמכרת בישראל על ידי החברה הישראלית Vaica Medicalשגם פיתחה מוצר זה.

 

בפיילוטים ברחבי העולם קיימים גם מספר מוצרים ניסיוניים בהם אין צורך לארגן את התרופות – שופכים את כל קופסת התרופות לתא אחד )יש כמה תאים המאפשרים שימוש בהרבה תרופות(והארגונית מכינה את המנות בהתאם לתכנות אישי עבור כל אדם. מערכת ניסיונית כזאת פותחה ב-University ofSouth Carolina

 

ארגונית התרופות האלקטרונית היא כיום ההתקן המתקדםביותר להבטחת סדירות תרופות למבוגרים, ובדרך כלל ארגוניתכזאת )כאשר היא מחוברת למוקד המבקר את השימוש בארגונית( מספקת פתרון סביר.

 

ולמרות זאת, פתרונות אלה עודם חלקיים. טכנולוגיה זו מאפשרתהתרעה כאשר אדם לא הוציא את התרופות מתוך התא המתאיםכלל. אך גם במקרים בהם האדם הוציא את התרופות באופןמותאם )בזמן הנכון ומהתא הנכון(הארגונית האלקטרונית אינהמספקת ערובה לכך שהתרופות אכן הגיעו ליעדן. סיבות שונותיכולות לגרום לכך שהתרופות לא יגיעו לקיבתו של האדם הזקן,למשל:

א(חוסר היענות לטיפול התרופתי- אנשים שאינם מעונייניםלקחת את התרופות, ונמנעים גם ממצב בו אי לקיחת התרופהמדווח למוקד.

ב(אנשים זקנים רבים לוקים בדמנציה ברמות שונות. אנשיםאלה ייעזרו בתזכורת לשם הוצאת התרופות, אך עשויים לאבדאת רצף הפעולה במהלך ההתארגנות לקראת נטילתן )מילוי כוסמים(ובסופו של דבר לא ליטול אותן.

 

בשתי דוגמאות אלה, אין למוקד או למטפלים דרך לדעת, בזמןאמת, שהתרופות לא נלקחו.הפתרון האולטימטיבי הוא לשים מצלמה או חיישן בבטנושל האדם הזקן, ולוודא שהתרופה הגיעה ליעדה בזמן. מסתברשהפתרון הדמיוני הזה יהיה זמין כבר בשנת 2012 .

 

חברת Proteus Biomedicalהאמריקאית פיתחה משדר זעיר בגודל גרגר חול המופעל אוטומטית על ידי מיצי הקיבה. המשדר עשוי מחומרי מאכל, כך שהוא בטוח לאכילה. המשדר משדר למערכת שמושתלת מתחת לעור או שמודבקת חיצונית על הגוף. המערכת יכולה לתקשר עם טלפון סלולרי ולהעביר את המידע ישירות לצוות המטפל או לבני המשפחה.

 

המשדר הזעיר העשוי מחומרים אכילים יוטמע בתוך תרופות, כך שיהיה ניתן לעקוב אחרי סדירות קבלת התרופות – צעד חשוב בשמירת עצמאותם של מבוגרים בביתם תוך כדי הקטנת הסיכונים הקשורים בכך.

 

 

הפתרון האולטימטיבי לוודא שהתרופה הגיעה ליעדה בזמן הוא מצלמה או חיישן בבטנו של האדם הזקן, מסתבר שהפתרון הדמיוני הזה יהיה זמין כבר השנה

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים