דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

חיה בגיל: ריאיון לדורות עם ד"ר לאה נס, סגנית שר המשרד לאזרחים וותיקים

דורות מרחיבה – ד”ר לאה נס על התכנית הלאומית שיזמה "חיים בגיל" – תכנון אסטרטגי יישובי לאזרחים וותיקים בכל הרשויות המקומיות בארץ, על החשיבות בפיתוח תכניות פנאי קהילתיות למבוגרים ועל תרומת משרדה להטמעת המושג “אזרח ותיק” בציבור הישראלי
24/04/2012

זמן קצר לפני שהשיקה בסינמטק תל אביב עוד פרויקט חדש שיזם משרדה, 50 אחוז הנחה לאזרחים וותיקים בצפייה בסרטים ישראלים בבתי קולנוע, נפגשנו בבית קפה לריאיון עם ד”ר לאה נס, סגנית השר (ליכוד) במשרד לאזרחים וותיקים. כמו במשרד הבריאות גם במשרד לאזרחים וותיקים משמשת סגנית השר כשר בפועל. שלוש שנים לאחר שנכנסה לתפקיד קיימנו, ד”ר גלית נמרוד, גרונטולוגית מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון, וגדי פורת עורך דורות, ריאיון ראשון עם ד”ר נס.

 

סגנית השר היא בעלת תואר דוקטור בביוכימיה, אשה נעימת סבר, שבשלוש שנות כהונתה הצליחה להוביל מהלכים משמעותיים ומשפיעים ברשויות המקומיות, באשל ובמשרדי ממשלה נוספים. את הובלת המשרד הפקידה בידיו של עו”ד אהרון אזולאי שמצליח “להזיז” דברים ולשנות את הדימוי הבעייתי שהיה למשרד בקרב הקהילה המקצועית בתקופת כהונתה של הממשלה הקודמת.

 

 

קודם כל, רצינו לדעת איך המעבר הזה בשבילך?

“אני מתחברת מאד לנושא של אזרחים ותיקים, במיוחד כאישה דתייה החיה לפי המסורת והערכים ולכן “כבד את אביך ואת אמך” הינו ציווי המשמש נר לרגליי. היום, להיות אחראית על אזרחים ותיקים, על האבות המייסדים, האבא והאימא שלנו, מצריך טיפול מקצועי ואני מאמינה שכל פוליטיקאי שמקבל תיק הנושא הופך להיות חשוב לו וכך גם אצלי. זהו תיק חברתי ממדרגה ראשונה.

 

האם יש ערך מוסף לזה ששרה בממשלה שאינה גמלאית, מנהלת תיק כזה? הרי הייסוד של המשרד התחיל מכוח גמלאים שהתאדה.

“היום ישנם 750 אלף אזרחים ותיקים שמהווים 10% מכלל האוכלוסייה ואנו יודעים שהמספרים יעלו. אין בית בישראל שנושא זה אינו חשוב לו. גם אם אינך בגיל המדובר, אז ההורים שלך, הסבא והסבתא או קרובי משפחה ולכן גם אותי הנושא מעסיק. אני עדיין לא בת 62 אבל רואה את המתרחש סביבי וכמו שחשובים לי הנוער והילדים שלנו, כך חשוב לי הטיפול בהורים שלנו”.

 

אם נגדיר את גיל הזיקנה או את האזרח הוותיק בגיל 75 , נוכל לשחרר הרבה מאוד משאבים לאזרחים שבאמת צריכים אותם....

“היום אנו מדברים על הזקן הצעיר. כל פרופיל מהלך חייו של האדם השתנה במאה האחרונה. בעבר המשרד נקרא משרד הגמלאים ואני שיניתי את השם לאזרחים ותיקים – seniorcitizens. אפשר לומר seniorגם בגיל 60אבל זה עדיין לא הופך אותך לזקן. היום למדינה יש נגיעה אישית רק ל-20% מהאוכלוסייה הזו, ברווחה ובבריאות ושאר ה-80% לא נמצאים ברדאר ולאלו בדיוק המשרד שלנו פונה אבל כמובן נותן ראייה כללית לכל האזרחים הותיקים”.

 

בטווח של ה-80% האלו, מהם היעדים? אנחנו יודעים על מה אחראי משרד הבריאות ויודעים על מה משרד הרווחה והשרות לזקן אחראי - מה תחום האחריות של סגנית השר?

“כמשרד מטה אני מתווה אג’נדה על כלל האזרחים הותיקים. בשלוש השנים האחרונות פיתחנו תוכניות ושירותים, שלדעתנו צריכים להינתן לכלל האזרחים הותיקים, ובמידה וכולם ישתמשו בהם, הם יהיו חיוניים יותר, בריאים יותר ויאריכו חיים. אנו מפעילים בעשרות רשויות במדינה את תוכנית האב הישובית לאזרחים ותיקים, שזוהי פלטפורמה לרפורמה שאנו מדברים עליה. כלומר, שינוי תפיסה של האזרח הותיק בעיני עצמו ושינוי תפיסה של הממסד, השלטון המקומי והארצי. הכנו תוכנית אסטרטגית שמקורה בארגון הבריאות העולמי והתאמנו אותה לצרכים של מדינתנו וקראנו לה “חיים בגיל”. באוקטובר האחרון, בחודש האזרח הותיק, העברתי את התוכנית בהחלטת ממשלה בתקציב של 52 מליון ש”ח לכל 253 הרשויות המקומיות במדינה. כבר בשנת 2012 יהיו 110 רשויות בתוכנית. בשלב זה ישנן 40 רשויות ועשר מהן בפיילוט הנמצא בעיצומו וזוכה למשובים חיוביים.

 

זו לא עוד תוכנית אב שמכינים חוברת ואז מחליטים למה מתוך כל התכנית יש לרשות כסף לבצע. תוכנית זו נבנית סביב שולחן עגול כאשר יש מספר פורומים שבראשם עומד ראש הרשות. אנו מקצים לכך אנשי מקצוע מתחום הזיקנה, איש מקצוע מטעמנו מנהל את כל המערך. יש שיתוף של ועדת היגוי משרדית בה משתתפים נציגי משרדי הממשלה שיש להם נגיעה לאזרחים וותיקים. זו פעם ראשונה ששמעתי שכל כך הרבה משרדים יושבים יחד ומשתפים פעולה סביב תוכנית אחת”.

 

גם משרד הבריאות וגם משרד הרווחה?

“בוודאי, יש נציג בועדת ההיגוי של משרד הבריאות, הרווחה, חינוך תרבות וספורט, השיכון והקליטה, מאחר ולכל אחד יש נגיעה לאזרחים ותיקים”.

 

האם התוכנית פועלת בכל מועצה, בכל רשות מקומית בנפרד?

“וודאי, התוכנית הינה tailor made והיא מותאמת לכל ישוב קטן או גדול, בפריפריה או במרכז, מועצה מקומית או אזורית. לכל אחד אופי אחר ואנו בונים פרופיל של היישוב, פרופיל של האזרח הותיק, עושים סקרים, ממפים את כל הצרכים ובודקים את כל המשאבים שיש לאותה רשות. אני שומעת מראשי רשויות שהם שינו כבר תב”ע (תכנית בניין עיר). למשל, ראש עיריית קרית ביאליק שרצה להצעיר את העיר שלו, הבין בתהליך כי הוריהם של המשפחות הצעירות, בגילאי 60+ רוצים לבוא לגור לידם, ולכן יש גם מקום לדירות קטנות שמתאימות לאוכלוסייה הבוגרת, כך שצריך תכנון עיר שלם”.

 

נתת את קריית ביאליק כדוגמא אך האם בתוך כך התכנון האסטרטגי הזה ישנה ראיה אזורית, למשל לגבי קרית מוצקין הסמוכה?

“הפיילוט היה מצפון עד דרום. בסוף השנה כחצי מדינה תכלל בתוכנית ובשנה הבאה שאר המדינה ויהיה ניתן לראות את התמונה הכללית”.

 

אבל אני מבקש לדעת האם יש שרותים אזוריים, הסתכלות כללית?

“בוודאי, כל התוכניות שקופות ויש אתר אינטרנט עם כל המידע. המטרה היא שילמדו אחד מהשני. מותר ואפשר להעתיק דברים נכונים וטובים. ברגע שהכל שקוף ומונגש ואנשי המקצוע נמצאים בכל המקומות מקבלים את הראייה הכוללנית של האזורים. אנו מתכוונים להגיע לכל אזרח ותיק; לדעת מהם רצונותיו, מה חסר לו ומה הוא יכול לתרום לעצמו, לסביבה ולקהילה. כפי שאמרתי קודם לכן, הרשות נגישה ל-20% מהאוכלוסייה. לדוגמא, אזרח ותיק בן 80שהכנסתו גבוהה רק 20ש”ח מעל הסכום המקנה הבטחת הכנסה- האם ברשות מכירים אותו? יודעים אם הוא בודד או נמצא במצוקה? ולכן אנו רוצים להגיע לכולם.

 

 

“כמשרד מטה אני מתווה אג’נדה על כלל האזרחים הותיקים. בשלוש השנים האחרונות פיתחנו תוכניות ושירותים, שלדעתנו צריכים להינתן לכלל האזרחים הותיקים, ובמידה וכולם ישתמשו בהם, הם יהיו חיוניים יותר, בריאים יותר ויאריכו חיים...”

 

 

לרשויות יש נכונות והן עושות פרויקטים רבים ויש להן תוכניות אדירות בתחומים שונים אבל אינן מצליחות להגיע לכל האזרחים הוותיקים. כל פרויקט נותן מענה ל-100-300 איש כשבעיר ישנם אלפי ותיקים.

 

המשרד גם יזם את תקנות הקולנוע החדשות כחלק מסל ההטבות לוותיקים. עד היום ניתנה הטבה של 50%בתיאטרון, אבל דווקא בקולנוע, שהוא נגיש יותר ושווה לכל נפש, רצינו שגם יקבלו הטבה. כעת ניתנת הנחה בשיעור 50%גם בבתי קולנוע לסרטים ישראליים, כך אנו מעודדים גם את הקולנוע הישראלי וגם מעודדים את האזרחים הותיקים לראות סרטים”.

 

 

ערב סיום תפקידו כשר הרווחה, בוז’י אמר לנו בראיון שהוא רצה לעשות תוכנית אסטרטגית לאומית והמשרד לענייני גמלאים טרפד לו את המהלך. כלומר, אנו מדברים ברמה המקומית אך האם אתם עובדים לפי איזשהו תכנון לאומי?

“קודם כל, עצם הכנת התוכנית הינה תכנון לאומי שכל משרדי הממשלה שותפים לו. זו תוכנית ממשלתית ואני מייצגת את הממשלה כעומדת בראש המשרד לאזרחים ותיקים. למדינה יש המון תוכניות אב, אבל אני רוצה להגיע לאזרחים הוותיקים בצורה הכי ישירה. כי בסופו של דבר – בימת השינוי היא ברשות המקומית מאחר והאזרח הותיק מקבל את השירותים במקום מגוריו.

 

יכול להיות שלזקן בתל אביב או באשדוד או בקריית ביאליק, תהיה מחר כתובת אחת והוא לא יצטרך לרוץ בין משרד הרווחה לרשות המקומית, לביטוח לאומי?

“המטרה שלכל אזרח ותיק תהיה סיבה לקום בבוקר והוא יידע מה הוא עושה; מתנדב, עובד, לומד או עוסק בספורט. הכוונה שאם אנשים יהיו עסוקים זו הסגולה לאיכות חיים טובה ולאריכות ימים. זו השורה הראשונה והאחרונה לכל הדברים שאנו מדברים עליהם וזו המטרה שלי. העברתי חוק שלכל ראש רשות יהיה יועץ מיוחד לאזרחים ותיקים כך שהיום כל הנושא נמצא על סדר היום של הרשות.

 

 

 

“המטרה שלכל אזרח ותיק תהיה סיבה לקום בבוקר והוא יידע מה הוא עושה; מתנדב, עובד, לומד או עוסק בספורט. הכוונה שאם אנשים יהיו עסוקים זו הסגולה לאיכות חיים טובה ולאריכות ימים...”

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים