דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

משפחתון לקשישים בפיקוח המדינה

רשמים מביקור במשפחתון במדינת טקסס ארצות הברית

26/01/2012

רקע

כמי שעוסקת כבר 15שנה בייעוץ והכוונה לבתי אבות ודיור מוגן, אני נוהגת לבדוק בביקורי בארצות הברית אילו מענים ניתנים לקשישים. הפעם, בעזרתה האדיבה של אריאל רוזנברג בעלת חברת השמה לבתי אבות באוסטין טקסס, הדומה לחברה שאני עומדת בראשה, למדתי להכיר את נושא המשפחתונים.

 

במדינת טקסס בארצות הברית הוקמו בשנים האחרונות משפחתונים רבים לקשישים. רבים מהקשישים הגרים במשפחתונים אינם יכולים לתפקד באופן עצמאי בביתם. הם גרו בבתים פרטיים והיו תלויים ברכבם לצורך קיומם היומיומי. מרגע שאין הם יכולים יותר לנהוג ברכבם הם תלויים לגמרי בזולת. התלות הזאת הופכת להיות לנטל רב. רוב הילדים בארצות הברית גרים רחוק מהוריהם ואין מי שידאג להם בחיי היום יום.

 

המשפחתונים בטקסס נועדו לשמש קן משפחתי עם השגחה. לספק לקשישים כלכלה, כביסה, רחצה ופעילות חברתית ובעצם להפוך לתחליף לבית.

 

בטקסס קיימים כיום כ-1670 בתי אבות (Assisted living), כ-1000 מתוכם הם משפחתונים (כ-60%). פרטים נוספים על בתי האבות עצמם ניתן למצוא באתר:

http://www.dads.state.tx.us/providers/ALF/al.pdf

http://www.aaacap.org/assistedcounty.html#tra

 

 

ביקור בשננדואה וילה

יחד עם אריאל הגעתי לאחד מפרברי העיר אוסטין בטקסס, לביקור במשפחתון בשם Shenandoah Villa. המשפחתון נמצא בבית פרטי נאה ומרווח עם חצר גדולה ומטופחת. (שטח לא חסר שם....). את פניי קיבלה סלינה בעלת הבית. אישה נמרצת ילידת מרכז אמריקה, המתגוררת בארצות הברית כבר למעלה מ-20 שנה. המעון ממוקם בוילה הכוללת חדר אוכל ביתי עם שולחן גדול המיועד ל-16 איש, מטבח אמריקאי אופייני, חדר מגורים מרווח, חדר גדול לפעילות וכ-10 חדרי מגורים. את המשפחתון מנהלת סלינה יחד עם בעלה ובנותיה. אחת מהן מסיימת את לימודי הסיעוד בימים אלה.

 

במקום גרים 15 דיירים. חלקם 2 בחדר וחלקם בחדר ליחיד. חלק מהדיירים הביאו ריהוט מביתם אחרים משתמשים בריהוט של הבית. בחדרי המגורים יש בהחלט תחושה ביתית. החדרים נקיים ומטופחים. לחלקם שירותים צמודים ולחלקם שירותים מחוץ לחדר.

 

למידע נוסף על וילה שננדואה: shenandoahvillaassistedliving.com

משפחתונים כאלה נפוצים לאחרונה ברחבי ארצות הבריתובטקסס בפרט, עקב מזג האוויר החם בטקסס והמתאים למגורי קשישים.

 

 

הסיבות לפריחת המשפחתונים בארצות הברית:

  • תוחלת החיים של הקשישים ארוכה מהעבר.
  • העלות למשפחה נמוכה בהרבה מהנדרש בבתי אבות רגילים.קשישים שאינם יכולים לתפקד יותר בביתם יכולים לעבורלמשפחתון בעלות של החל מסך של $2,375 לחודש. יש לציין כי לאחרונה ירדו המחירים עקב המצב הכלכלי השורר בארה”ב.
  • במצב הכלכלי הקיים בארה”ב, המשפחתון הוא פתרון כלכלי טוב למשפחות המנהלות אותו. בעיקר לנוכח העובדה שהרגולטור אינו דורש את איושו על ידי אנשי מקצוע מתחום הרפואה.

 

הרגולציה

מדינת טקסס קבעה תקנות ברורות )רגולציה(לגבי תפעול המשפחתון. כל משפחתון מחויב בהוצאת רישיון כדין, הכפוף לחוברת החוקים עם הוראות להפעלתו. על המשפחתונים יש פיקוח של המחלקה לאוכלוסייה מבוגרת ובעלי נכויות של מדינת טקסס.

 

הפיקוח מחלק את המשפחתונים לשלושה סוגים לפי קריטריונים שונים הקשורים לבטיחות וסוג החוסים.(Type A, B, C) הוצאת רישיון להפעלת משפחתון כרוכה בעלות גלובלית שנתית ובמיסוי על פי המיטות המאוישות.

 

המשפחתון בו ביקרתי שייך לסוג A. הוא מיועד לאנשים הנעזרים במקל הליכה, בהליכון או כיסא גלגלים. התנאי הוא מסוגלות פיסית ומנטלית להתפנות מהמקום בעת שריפה או מצב חירום אחר. כלומר, גם אם הדייר נעזר בכיסא גלגלים או רכב חשמלי אך עדיין יכול להתפנות ללא עזרת הזולת הוא יכול להתגורר במשפחתון מסוג A.

 

המשפחתון רשאי לקלוט עד 16 דיירים. נבדק ע”י הפיקוח 4 פעמים בשנה. המעון מחויב להחליף את התפריט כל שבועיים. המשפחתון אינו מספק שירות רפואי. במידה והדייר זקוק לשירות רפואי הוא יינתן בקהילה על ידי רופא המשויך לביטוח הרפואי של הדייר. קיים גם שירות רפואי במסגרת הביטוח בו מבוטח הדייר, המגיע למעון. השירות כולל ביקור רופא, צילומי רנטגן ובדיקות מעבדה ועוד. הכול תלוי כאמור בסוג הביטוח שיש לדייר.

 

דיירים בעלי אזרחות אמריקאית זכאים לשירות רפואי בסיסי. שירות זה נקרא Medicare. אין מחויבות של בעלי המשפחתון להעסיק מטפל בלילה. המטפל או אחד מבני המשפחה המנהלים את המקום לנים במעון ובמידת הצורך יזעיקו טיפול רפואי מחוץ למעון. על פי התקנות הקיימות חובה להתקין מצלמות נסתרות בשטחים ציבוריים במקום. מיקום מצלמות אלה אינו ידוע לצוות המשפחתון.

 

פרטים נוספים לגבי התקנות להפעלת משפחתונים ניתן למצוא באתר של אגף הבריאות של מדינת טקסס: www.dads.state.tx.us/handbooks/ls-alf/A/index.htm

 

 

השירותים שמקבל הדייר במשפחתון

הדייר מקבל 3 ארוחות ביום, שירותי כביסה, החלפת מצעים, ניקיון יומיומי, חלוקת תרופות, עזרה ברחצה והלבשה ומעט פעילות חברתית. את התרופות רשאי לחלק אחד העובדים. לכול דייר פעמון אתו יכול להזעיק מטפל בעת הצורך.

 

העלויות למשפחה

השהות במעון מתומחרת למשפחה על פי מידת התלות של הדייר בזולת.

המחירים הבסיסיים יכולים לנוע בין 2,375-3,375$ לחודש. בנוסף יש דמי כניסה חד פעמיים של 10,000$ במידה והדייר זקוק לסיוע נוסף בחיי היום-יום, כמו החלפת חיתולים, תהיה תוספת של 300$ לחודש על המחיר הבסיסי. אם הדייר זקוק לסיוע נוסף בשלושה סעיפים תפקודיים, תוספת המחיר לחודש תצמח ל-550$. במידה והדייר זקוק להאכלה והחלפת חיתולים התוספת תעלה ל-650$ לחודש. מעבר לכך כל דייר מבוטח בביטוח רפואי משלו.

כמובן שהעלות אינה כוללת את התרופות.

 

מי מתאים להיות מועמד למשפחתון

מועמדים הנעזרים במקל הליכה, כיסא גלגלים או הליכונים, הסובלים מארטריטיס, הלוקים בדמנציה קלה, חולי לב, או אנשים שעברו אירוע מוחי. אנשים הסובלים מדיכאון, קשיי נשימה, חולי סרטן וחולי פרקינסון. מתקבלים גם אנשים המעוניינים להגיע לתקופת החלמה.

 

בשננדואה וילה היו 3 אנשי צוות. כולם עברו הכשרה בטיפול בקשישים. אנשי מקצוע בתחום הרפואי והסוציאלי, מגיעים מבחוץ בעת הצורך.

 

לסיכום: המוטו של מנהלי המשפחתון בו ביקרתי הוא:“אין כמו בית, אך כשהבית אינו מתאים, המשפחתון מהווה לקשיש בית חלופי". בני המשפחה נהנים משקט נפשי.

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים