דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מקסם שווא של ירידה במספר הזקנים העניים

14/12/2011

דו"ח העוני: הזקנים העניים הם השנה עניים יותר

 

בדו"ח העוני שפורסם בימים אלו מתפארים בכך שירד מספר הזקנים העניים בארצנו, אבל לדעתנו זהו מקסם שווא ועל כך בהמשך. להבנת המצב אציין מהו קו העוני, מה היא ההכנסה שמעליה זקן כבר לא נחשב כעני: ליחיד-2,083 ש"ח לחודש, לזוג – 3,349 ש"ח לחודש.

 

קודם כל הנתון המדאיג ביותר שהתפרסם באותו דו"ח, ואנו מצטטים: "מצב הקשישים שנותר מתחת לקו העוני הורע: עומק העוני עלה מ-24.8% ב-2009 ל-26.7% בשנת 2010". הדו"ח לא מספר לנו, שלמעשה כמחצית מהזקנים נמצאים מתחת לקו העוני או צפים בקושי מעליו.

 

כדאי לדעת שההכנסה החציונית של הזקנים (חישוב המתעלם מההכנסות הגבוהות והנמוכות ביותר) הנה רק 2,644 ש"ח לחודש ושרק 35%מהזקנים זכאים לפנסיות ששיעורן המשוער הנו 2,100 ש"ח לחודש.

 

עובדה ידועה היא שמדד המחירים לצרכן אינו משקף את סל הצריכה של רוב הזקנים, סל שהנו יקר יותר. הזקנים אינם צורכים מוצרי מותרות אלקטרוניים ודיגיטאליים שמחירם יורד בהתמדה, אלא מוצרים בסיסים המתייקרים מעבר למדד הממוצע. די להדגיש את עליית מחירי המים ב-60% מתחילת השנה המכבידים במיוחד על יחידים וזוגות.

 

ומיהם אותם הזקנים המעטים שעברו את קו העוני ונחלצו ממנו? לפי אותו דו"ח אנו למדים:"כנראה שהנחלצים היו קרובים לקו העוני. אך חומרת העוני שלהם עלתה גם היא (לפי מדד FGT)". כך אנו רואים שהמלך ערום, זקנים רבים, רבים מדי, נמקים בעוניים ובמצוקתם.

 

 

 

הדו"ח לא מספר לנו, שלמעשה כמחצית מהזקנים נמצאים מתחת לקו העוני או צפים בקושי מעליו. כדאי לדעת שההכנסה החציונית של הזקנים )חישוב המתעלם מההכנסות הגבוהות והנמוכות ביותר( הנה רק 2,644 ש"ח לחודש ושרק 35% מהזקנים זכאים לפנסיות ששיעורן המשוער הנו 2,100 ש"ח לחודש

 

 

 

בנוסף, זקנים רבים שאינם "נחשבים" עניים ואינם זכאים לקבל תוספת השלמת הכנסה לקצבת הזקנה שלהם (בשל הכנסה זעומה מפנסיה או מחסכונות) יוצאים נפגעים אף יותר. אם עמיתיהם המקבלים תוספת הבטחת הכנסה, זוכים להטבות שונות בארנונה, תרופות ושירותים אחרים, הרי שהם, שהכנסתם זהה לזו של מקבלי הבטחת הכנסה, לא זכאים להטבות אלו. כך נוצר מצב שמי שעבד וצבר פנסיה קטנה, נשללים ממנו לא רק בנוסף לתוספת השלמת הכנסה, גם ההטבות הנלוות, וכך הם למעשה עניים יותר מאלו שמתחת לקו העוני.

 

לכן חשוב ביותר ששר הרווחה יפעל לאלתר להגדלה משמעותית של שעור קצבאות הזקנה בדומה לאלו המקובלות בארצות OECD . וכן במקביל יעשה כול מאמץ לקדם את החקיקה למתן הטבות זהות לכל מי שהכנסתו זהה או דומה לשיעור קצבת הזקנה עם השלמת הכנסה.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים