דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת, גיליון 133: צדק חברתי

19/07/2011

זהירות. תחת הכותרת "צדק חברתי" עושים על הציבור הישראלי סבב מניפולציות, שחשוב להיות ערניים ולדקדק בפרטים. גם אם הממשלה תיעתר לדרישה של הצעירים לשינוי סדרי עדיפויות ולהרחיב את רווחתם הכלכלית של האזרחים הנמנים עם מעמד הביניים, חשוב, חיוני, לקבוע סדר עדיפויות בתוך סדר העדיפויות החדש. בסדר העדיפויות החדש יש להקדים צרכים קיומיים, בריאותיים, מוסריים של אזרחים שתרמו עשרות שנות עבודה ושירות למען המדינה ומתקשים היום להאיר את ביתם, לרכוש את תרופותיהם, לקנות שי לנכדיהם, לזכות באשפוז סיעודי מבלי לרוקן כליל את נכסיהם הפיננסיים והאחרים.

 

בסדר העדיפויות החדש יש לעודד ולתמרץ צעירים החוסכים לשנים שלאחר גיל העבודה. צעירים עובדים המתקשים לסיים את החודש ללא תמיכת הוריהם עלולים להגיע לגיל זיקנה נטולי משאבים כספיים לניהול עשרות שנות חיים ללא עבודה.

 

בשינוי סדרי עדיפויות על קובעי המדיניות והמחוקקים לשנות "דיסקט" ולחדול מיצירת כללי משחק ותחרות שבהם רק הגדולים והחזקים במשק יוכלו לספק שירותי רווחה, בתי אבות, שירותי סיעוד, ועוד.

 

בשנים האחרונות,"בזכות" היעילות הכלכלית מתרחש גם בתחום זיקנה תהליך של גדולים הבולעים את הקטנים, של צמצום מספר הספקים ועלייה בחשש מפני ריכוזיות יתר בענפי האשפוז הסיעודי והדיור המוגן, עם כל ההשלכות של תופעת הריכוזיות בענפים אחרים במשק הישראלי.

 

קיץ נעים וקריאה מהנה

 

 

גיליון דורות הבא יופיע בכנס ענף הדיור המוגן ויעסוק בהרחבה גם ברפורמה שמציע משרד הבריאות במערך שירותי הבריאות והסיעוד לזקנים.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים