דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת גיליון 129: האתגר הגדול

15/02/2011

המהפכה הטכנולוגית והדיגיטלית בעיצומה. נוצרת שפה חדשה, אמצעי התקשורת הולכים ומתפתחים בקצב מסחרר, הקשר בין אנשים משנה את אופיו, הזמינות למידע וידע מיידית ולכולם.

 

מהירות התגובה, לוחות הזמנים הולכים ומתקצרים. המחשב והאינטרנט הופכים לכלי עבודה של יותר ויותר עובדים. המחשב והאינטרנט יכולים להיות מפלט מבדידות (ואולי להנציח בדידות), יכולים לסייע באבחון מחלות, בהעברת נתונים, בעיבוד מידע, בקיצור תהליכים בירוקרטיים.

 

אבל, גם בראייה עתידנית קשה לחזות את הטכנולוגיה שתחליף את המגע האנושי, שתעשה את עבודתו של הרופא, שתאכיל את הזקן המוגבל, שתרחץ את הזקן הסיעודי, שתשמש חברה לזקן ערירי בערב שבת וחג, שתשקם אדם מבוגר לאחר טראומה בריאותית, שתאזין למצוקותיו ותעודד את רוחו, שתנחם אותו ותעניק לו מקור לתקווה, שתלטף אותו בחום ושתאיר לו פנים.

 

לכל אלה יידרשו עוד ועוד עובדים מקצועיים עם נשמה, עוד רופאים, עוד אחיות, עוד עובדים סוציאליים, עוד מטפלים רחמניים, עוד פיזיותרפיסטים, ועוד ועוד. יותר ויותר עובדים במשק, המחשב והאינטרנט הם כלי העבודה שלהם. פחות ופחות עובדים פונים למקצועות הטיפול והשירות לאוכלוסייה המבוגרת שהיקפה רק הולך וגדל.

 

כבר כיום מורגשת מצוקה חריפה של מחסור בכוח אדם רפואי, פרא-רפואי, סיעודי וטיפולי במערכת הבריאות בכלל ובמערך הסיעוד בקהילה והאשפוז הסיעודי לזקנים בפרט.

 

האתגר המרכזי של החברה והמדינה בהיערכות לשנים לבוא עם העלייה הצפויה בשיעור הזקנים ובמספרם הוא באיתור, עידוד והכשרה של עובדים למקצועות הסיעוד והטיפול באדם הזקן.

 

מערכת דורות מאחלת לבאי הוועידה השנתית של איגוד בתי אבות כינוס מעניין ומפרה.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים