דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת גיליון 128: ומי אחראי לבקרה על הטיפול וכבוד הזקן המאושפז בבית חולים כללי

4/01/2011

משרד הבריאות זכה בשנתיים האחרונות ב-40 תקנים חדשים לפיקוח על מוסדות גריאטריים. סה"כ מצוותים היום כ-70 מומחים מתחומי הרפואה, הסיעוד, הפיזיותרפיה, התזונה, ועוד בבקרת מחלקות סיעודיות בבתי אבות. הבקרות קפדניות וסוקרות את כל מגוון שירותי האשפוז והטיפול בזקן הסיעודי. כל המחלקות מנוהלות על ידי רופא מומחה ואחות מוסמכת.

 

בכל זמן נתון מאושפזים אלפי זקנים במחלקות למיניהן בבתי החולים הכלליים. בכל זמן נתון נוכל למצוא אלפי אזרחים, מושבתים מעבודה ומותשים, סועדים את הוריהם הזקנים המאושפזים בבתי חולים כלליים. מי שהפרוטה מצויה בכיסו שוכר אחות/מטפלת פרטית להשגיח על אביו/אימו המאושפז בבית חולים כללי.

 

בכל זמן נתון נמצא מאות זקנים מאושפזים בבתי חולים כלליים, כואבים, סובלים, צמאים, ואין איש לידם לשמש להם לפה או להביא דבר מאכל אל פיהם. מחלקות האשפוז בבתי החולים הכלליים עובדות בתפוסת יתר עם תקינת חסר. קצרה ידי הצוות הרפואי והסיעודי לענות על צורכי הזקן החולה המאושפז בבית החולים. תם עידן האחות הרחמניה של פעם המסוגלת לטפל/לסעוד/לתמוך/לחזק את רוחו של החולה הזקן.

 

ואין כל בקרה ואין כל פיקוח על שירותי הרפואה/הסיעוד/הטיפול/ההזנה של החולה הזקן בבתי החולים הכלליים. אין כל סנקציות ו/או איום על הפסקת אשפוז על בתי חולים כלליים המותירים זקן חולה במיטתו לאורך שעות מבלי שזכה ולו בהסתכלות קצרה של איש צוות.

 

אז יואיל אגף הגריאטריה במשרד הבריאות לדאוג לחולים הזקנים בבתי החולים הכלליים. יעמיד צוות משימה לבדוק מעת לעת את תנאי האשפוז והטיפול בזקן במחלקה הפנימית, במחלקה אורתופדית, במחלקה האורולוגית, ועוד ועוד. ואולי, אולי, יתרמו ולו במשהו לכבודו של החולה, לאיכות הטיפול בו ולמניעת השחרור מאשפוז מוקדם מדי.

 

אנו מביאים בגיליון זה את מאמרו של ד"ר איתי גל, רופא וכתב YNET, שפורסם החודש באתר. מאמרו של ד"ר גל מייצג את חוויתם של אלפי ישראלים ילדים להורים מבוגרים.

 

אז אם המנדט של אגף הגריאטריה הוא דאגה לזקן החולה אל לו להתמקד רק בבתי אבות ומחלקות סיעודיות עתירות כוח אדם דואג, מסור, מלטף. יתייחס בבקשה משרד הבריאות לדבריו של ד"ר גל ולכל מי שחווה אשפוז אביו או אימו בבית חולים כללי.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים