דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת גיליון 127: אחריות מחולקת - הזקן מתחלק

2/11/2010

מה היה לנו? - משרד הבריאות, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד לאזרחים ותיקים, המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים, משרד השיכון, משרד הקליטה. אז אל מי מאלה אמור לפנות עולה חדש בן 75 הסובל מירידה תפקודית ומטפל ברעייתו הסיעודית, שאינו מודע לזכויותיו, שאין ידו משגת לרכוש את כל התרופות שמעמיסים עליו מומחים מתחומי רפואה שונים, שהכנסתו החודשית דלה מלעמוד בהוצאות הקירור בחורף והחימום בקיץ, שדירתו הצנועה, בלשון המעטה, זקוקה להתאמה למוגבלות של בת זוגו ולקושי המתגבר בכושר הניידות שלו?

 

ומי אמור לנהל את הטיפול בזוג הזקנים? - העובדת הסוציאלית ברשות המקומית, שלוחתה של משרד הרווחה? העובדת הסוציאלית של חברת הסיעוד המספקת את שירותי הסיעוד לאשה הסיעודית? רופא המשפחה או אחות המרפאה? נציג משרד הקליטה? היועץ החדש לראש העיר לענייני אזרחים ותיקים.

 

והיכן ימצא את התשובות לכל השאלות המועלות לעיל? - במרכז המידע של המשרד לאזרחים ותיקים? במרכז המידע רעות-אשל? בייעוץ לקשיש בביטוח לאומי? בלשכת הבריאות המחוזית? במחלקת הרווחה במקום מגוריו?

 

ומה התשובות שיקבל ממרכזי הייעוץ והמידע? - בעניין התאמת הדירה אנא פנה למשרד השיכון, לעניין מחסור הכיס פנה לעובדת הסוציאלית ברשות המקומית, בנושא זכויותיך או קבלת מתנדב מסייע עליך לפנות למשרד לענייני גמלאים, לעניין האפשרות של אשפוז סיעודי לרעייתך - הכתובת היא לשכת הבריאות של משרד הבריאות. וכך הלאה.

 

אז לפני שיקפוץ מישהו ויציע הקמת מיניסטריון חדש - משרד לתיאום הטיפול באזרח הוותיק, כדאי היה לקיים ועידת פסגה של שרי ומנכלי המשרדים והרשויות הנוגעות לטיפול באזרח הזקן כיצד מנהלים יחדיו את הטיפול בזקן.

 

שיתוף פעולה בין גורמי הטיפול חייב להיות מוחלט ומובנה ולא מותנה באופי היחסים אישיים בין שרים, מנכ"לים, מנהלי אגפים ורשויות טיפול במישור הארצי או המקומי.

 

מספר הזקנים ושיעורם באוכלוסייה נמצאים בעליה מתמדת, מצוקת כוח אדם מקצועי הולכת ומחריפה, העומסים על עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות מונעים מהם לבצע עבודה סוציאלית קלאסית. במציאות זו חייבים לאגד משאבי ממון וכוח אדם, לשלב זרועות טיפול לגוף אחד. הפיצול הרב בין גורמי סמכות - מתכון בטוח לאי לקיחת אחריות.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים