דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

רעיון לדורות - gay&gray בתכנית הדו-שנתית להכשרת מנהלים לדיור מוגן, בתי אבות מוסדות ומרכזים לגיל השלישי

21/07/2010

ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב מקיים מזה 20 שנה תכנית דו-שנתית להכשרת מנהלים לדיור מוגן, בתי אבות מוסדות ומרכזים לגיל השלישי. התכנית מכשירה בעלי תואר אקדמי ומנהלים בפועל בתחום, לתפקידי ניהול וצוות בכיר בארגונים המעניקים טיפול לאוכלוסיית הזקנים. ההכשרה כוללת הקניית ידע ומיומנויות בתחום הניהול, כלכלה, השיווק ומשאבי אנוש וידע ייחודי בתחומי הפסיכולוגיה והסוציולוגיה של הזיקנה.

 

השנה הראשונה של התכנית כוללת שני עולמות תוכן מרכזיים: עולם הזיקנה ועולם הניהול. תחום הזיקנה כולל לימודי פיזיולוגיה, פסיכולוגיה ופסיכיאטריה של הזיקנה, במערכת המשפחתית והחברתית של הזקן, במגוון המוסדות והשירותים לזקנים, תפקיד הרגולטור כולל חוקים, תקנות ונהלים. תחום הניהול כולל ניתוח ארגונים, סביבה ארגונית והנעת עובדים, מבוא לכלכלה, קבלת החלטות, ותורת השיווק.

 

השנה השנייה של התכנית שמה דגש על מגוון סיורים ומפגשים עם מנהלים מדיורים מוגנים, בתי אבות ומחלקות אשפוז שונות לזקנים – ועל האינטגרציה של החומר התיאורטי והמעשי בעבודת גמר מסכמת.

 

עבודת הגמר מונחית על ידי גב' יולי גת, בעלת חברה לניהול וייעוץ בהקמה ותפעול בתי-אבות, דיור מוגנים ומוסדות לזקנים, מנכ"לית רשת "בית בכפר" לשעבר. העבודה בהנחייתה של יולי גת מביאה לידי ביטוי את האינטגרציה בין החומר התיאורטי הנלמד בתכנית, לבין החומר היישומי, וההתרשמות מהסיורים בשטח. היא משלבת תחקיר של הנושא, תוך גילוי הבנה, חשיבה עצמאית, יצירתיות, וחדשנות.

 

מדי שנה מסיימים את התכנית כ-20 סטודנטים, המציגים את עבודותיהם באירוע חגיגי.

באירוע המסכם השנה, 29 ביוני הוצגו 4 עבודות ייחודיות:

1. הקמת מחלקת אשפוז לתשושי נפש בתוך מרכז יום בטייבה, תוך ניצול תשתית פיסית קיימת;

2. שילוב טכנולוגיות מתקדמות בדיור המוגן (מערכת ממוחשבת אינטראקטיבית לקבלת והעברת מידע ועדכון און-ליין);

3. הקמת דיור מוגן לקהילת להט"ב (לסביות הומואים טרנסג'נדרים ובי-סקסואליים);

4. הקמת חברת כוח אדם ייעודית להשמות לגיל השלישי.

 

העבודות משקפות את הצרכים ואת מגוון אפשרויות ההתפתחות הן בתחום המוסדי והקהילתי והן בתחום הטכנולוגיה והשירותים. העבודות מציגות חשיבה יצירתית, חדשנית ויחד עם זאת הן כולם יישומיות, כאשר חלקן כבר מבוצעות בפועל בשטח.

 

עניין מיוחד עוררה העבודה על דיור מוגן לקהילת להט"ב – "gay & gray". להצגת העבודה הצטרפו 4 מבוגרים חברי "קשת מזהב" – קבוצת הומוסקסואליים מבוגרים וזקנים השייכת למועדון הגאה בגן מאיר בת"א, אשר היו שותפים מלאים בהכנת העבודה. חברי הקהילה פתחו את סגור לבם בפני 4הסטודנטיות: יעל פרי-עזאני, ציפי לאור-לבני, שולי כהן וענת ברנד – נשים בעלות מודעות חברתית ורגישות יוצאת דופן שמהלך שנה שלמה ראיינו, נפגשו וחקרו באופן מעמיק את הקשיים הייחודיות של מבוגרים חברי הקהילה הגאה. הומוסקסואליים קשישים שיתפו "אחרי שנים של הסתרות וסודות, שנים של שהייה עמוקה בתוך הארון... הרשיתי לעצמי בגיל 60 להיות מה שאני...".

 

חברי הקהילה העלו הצגה בשם "גיי-ריאטריה", והביעו צורך עמוק לבניית בית אבות לאוכלוסייה הגאה, מקום בו ירגישו חופשי להיות הם עצמם, עם אנשים בעלי מכנה משותף, להיות סוף סוף חבר בקהילה המהווה את הרוב ולא המיעוט הדחוי יוצא הדופן, להזדקן בכבוד !!

 

הצורך גדול במיוחד היות ולרבים מבני הקהילה חסר מעגל חברתי תומך – בני זוג, ילדים, והם חווים תחושת בדידות חברתית חריפה על היותם מיעוט בתוך מיעוט, תחושת "אייג'איזם" חריפה בתוך הקהילה הלה"טבית עד כדי דחייה ולעג מהדור הצעיר של הקהילה. יש לציין כי בארה"ב במדינת פלורידה הוקם בשנת 1998 פרויקט הגמלאים הראשון לחברי קהילת הלהט"ב, שזכה להצלחה מרובה, ובעקבותיו ניבנו פרויקטים נוספים.

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים