דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת גיליון 119: כוח אדם - חולשת הזקן

29/10/2009

בעשור האחרון חלה התפתחות מרשימה בהתמחות אנשי מקצוע בתחום הזיקנה – בסיעוד גריאטרי, בעבודה סוציאלית בזיקנה, בלימודי גרונטולוגיה, בפיזיותרפיה בזיקנה, בניהול מערכות לטיפול ושירות של בכירים, ועוד ועוד.

 

במקביל עלו הדרישות של הרגולטורים לתנאי סף של קבלת עובדים מומחים והעסקתם במסגרות טיפול ושירות לזקנים. דרישות שתרמו לשיפור הדימוי, המעמד ותנאי השכר של העוסקים בתחום הזיקנה.

 

ההתפתחות המבורכת בהתמחות המקצועית יחד עם הגדרות תקינה המשרתות אינטרסים של גילדות מקצועיות, גידול דרמטי במספר הזקנים ומחסור בכוח אדם שייענה על כל הצרכים והביקוש, כל אלה תרמו לעלייה משמעותית בעלות העסקת כוח אדם מקצועי ולייקור שירותי הבריאות והרווחה לזקנים.

 

על פי תחזיות הגידול במספר הזקנים ושיעורם באוכלוסייה הכללית הביקוש לאנשי מקצוע מומחים בגריאטריה ובגרונטולוגיה כמו גם מטפלים בשירותי סיעוד בקהילה ובמוסדות רק ילך ויגדל.

 

הבעיה איננה בעיה של רשות מקומית, של בית אבות או של חברת סיעוד – הבעיה היא של מדינת ישראל והאחריות להתמודד איתה היא על משרדי הבריאות, הרווחה והאוצר.

 

מי שלא ייתן דעתו ופתרוניו לנושא היום הוא שיישא באחריות ש"שוק" הטיפול בזקן יהיה בידי "מעכרים", סוחרים בכוח אדם ובזקנים חלשים. מי שחי את השטח ימצא ניצנים לתופעה כבר היום.

 

מי שמתמחר שירותי בריאות, אשפוז וסיעוד גריאטרי בחסר שידע שידיו הם במעל.

 

קריאה מהנה

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים