דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

כשליש מהניגשים למכרז חוק סיעוד נפסלו

24/06/2009

רוב הפסילות בשל סיבות טכניות בהגשת המכרז. בית המשפט יצטרך להכריע בעתירות 53 מתמודדים נפסלו, מתוכם,  13עמותות למען הזקן בהן עמותות גדולות ועתירות מוניטין כמו: רמת גן, רחובות, חדרה ועפולה מטב זכתה במקום הראשון בדירוג האיכות. בתי אבות סיעודיים בין הזוכים במכרז

 

 

מתוצאות המכרז לנותני שירותים במסגרת חוק סיעוד שפורסמו החודש עולה ש-97 חברות ועמותות סיעוד עברו את המכרז בהצלחה, בעוד כ-50 חברות ועמותות, מהן וותיקות ומובילות בתחום, כשלו במכרז. חלק גדול מהמתמודדים במכרז שכשלו נפסלו בשל ליקויים טכניים כגון נוסח כתב הערבות או ציון תוקף הערבות הבנקאית.

 

גורמים במוסד לביטוח לאומי מסרו לדורות כי הגשה של ערבות בנקאית שלא על פי הדרישות המדויקות במכרז, גם כאשר מדובר בהשמטת מילה או טעות בתאריך, מחייבת פסילה אוטומטית, על פי חוק המכרזים, ואינה נתונה לשיקול דעת וועדת המכרזים.

 

חלק ממנהלי נותני השירותים שנפסלו טוענים כי לא ייתכן שייפסלו משום שתוקף הערבות הבנקאית ארוך יותר מאשר נדרש במכרז. במוסד לביטוח לאומי מבהירים כי ההחלטה נתונה בידי בית המשפט וכי נותני שירותים שכשלו בשל סיבות טכניות שבית המשפט יקבל את טיעוניהם יוחזרו למאגר נותני השירותים.

במקרים רבים של פסילות מדובר בחברות ועמותות וותיקות,מובילות ובעלות מוניטין בתחום הסיעוד כמו: נתן, אלסן אסיף, רב-גיל, עמותת על"ה ברחובות, העמותות למען הזקן ברמת גן, ראשון לציון, שפיר, חדרה ועפולה.

 

32עמותות למען הזקן מתוך 45שניגשו למכרז עברו את המכרז בהצלחה. 12 מתוך 13העמותות שנפסלו הן עמותות פעילות בתחום הסיעוד. בארגון הגג של העמותות – ע.מ.ל ובאשל מקווים כי ערעור העמותות שנפסלו יתקבל, שאם לא כן קיים חשש להישרדות העמותות על מגוון שירותיהן ובהם מרכזי היום.

 

כל המתמודדים שכשלו במכרז צפויים לערער על תוצאות המכרז.

 

דירוג נותני השירותים שזכו במכרז בניקוד הגבוה ביותר הוא לפי הסדר הבא: מטב, א.ש. סיעוד ורווחה, מתן חן, עמותת בבית, דנאל, שי, תיגבור, עמל סיעודית, מסר, מתן שירותי בריאות. בהנהלת מטב נשמעו אנחות רווחה וקריאות שמחה על ההכרה בארגון כראשון בניקוד האיכות בענף הסיעוד.

 

מבין העמותות למען הזקן זכתה עמותת גיל עוז מבקעת בית שאן. חגי פוקס, מנכ"ל העמותה, אמר לדורות כי עם הזכייה תרחיב העמותה את שירותיה לתחומי עמק הירדן, עמק יזרעאל, עפולה ובית שאן.

 

בעקבות המכרז הצטרפו למעגל נותני השירותים גם מספר בתי אבות סיעודיים ובהם נאות כיפת הסלע בחיפה, נווה הגליל בפקיעין, ובית ראובן בירושלים.

 

על פי המכרז החדש, גדלו מספר נותני השירותים לכל וועדת חוק סיעוד מקומיות ובהתאמה עלה מספר הוועדות של החברות המובילות שיכולות לפעול בתחום שיפוטן, דבר שיגביר את התחרות ברבים מהישובים בארץ. כך, לדוגמה, גדל מספר הוועדות בהן יכולה לפעול חברת דנאל ביותר מפי שניים ממספר הוועדות בהן היא פועלת כיום.

 

שמחתם של הזוכים במכרז מסויגת מעט בשל התעריף החדש שנקבע לשעת טיפול ותנאי העסקה משופרים לעובדים, גורמים שעלולים, על פי הערכות מנהלי החברות, לשחוק את הרווחיות בענף בכ-60%.

 

מכרז המוסד לביטוח לאומי לאספקת שירותי טיפול בית במסגרת חוק סיעוד תם, אך לא נשלם. רק לאחר פסיקת בית המשפט בערעור המפסידים יחל עידן חדש בענף הסיעוד.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים