דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

שש שנים בדיור המוגן והמציאות משתנה לנגד עיניה: להרחיב את סל השירותים, להגדיל את תקן העובדים הסוציאליים

בכנס ההזדקנות בדיור המוגן דיברה נעמי תומר, דיירת בפרוטיאה בכפר, על הציפיות שלה ממקום מגוריה ועל ההתאמות שנערכו בו מאז עברה להתגורר בו

13/05/2009


ראו סיכום יום העיון בקישור זה


לפני כשש שנים עמדנו בעלי ואנוכי בפני החלטה, לא קלה, האם להמשיך לגור ולחיות במקום מגורינו או לעבור למה שנקרא "דיור מוגן"? חיפשנו מקום שבו נמצא איכות חיים ונוכל להמשיך ולפעול כפי שפעלנו במקום מגורינו, כמו גם, מקום בו בבוא היום, כאשר נזדקק לעזרה, תמיכה, או סיוע, נוכל לקבלם במקום מגורינו ולא נהיה לעול על ילדינו.

 

ביקרנו במספר מקומות, שוחחנו עם אנשים ובסופו של דבר החלטנו לעבור לפרוטיאה בכפר, שרק אוכלס זמן קצר לפני כן. מקום "צעיר ורענן". מרחבים, פארק גדול, בריכה, חדר כושר, חוגי ספורט ואומנות, הרצאות קונצרטים. בקיצור: קאנטרי קלאב כל היום. הכרנו חברים חדשים, השתתפנו בימי ספורט, טיולים, ערבי ריקודים ועוד פעילויות רבות. הצוות היה חביב ונגיש, במרפאה כמעט לא ביקרנו, ובמחלקות הסיעודיות ערכתי ביקור "תיירותי" במסגרת תפקידי בוועד הדיירים.

 

מאז עברו חלפו שש שנים, ומה לעשות, בגילנו השנים עושות את שלהן, ומצבם הבריאותי של חלק מהדיירים הידרדר, דבר שניכר בשטח הכפר. החלו להופיע עגלות נכים, ביקורי חולים הפכו לשגרה יומיומית, התחלנו לבקר חברים במחלקה הסיעודית, וכמובן נפרדנו מחברים והשתתפנו בלוויות.

 

אנשים היום זקוקים להרבה יותר עזרה ותמיכה. לאנשים שעדיין בריאים ומתפקדים לא קל לראות את הקורה סביבם. למרות המגבלות הגופניות והקושי להסתדר לבד, דיירים וגם ילדיהם, אינם מוכנים לעבור למחלקות סיעודיות ורוצים בכל כוחם להישאר בקהילה ליד חבריהם, ולהמשיך לנהל חיים עצמאיים. הציפייה היא שהנהלת הכפר תתארגן בהתאם. שתתאים את הטיפול וההתייחסות לאנשים, בהתאם למצב החדש. אצלנו לקח זמן עד שהנהלת הכפר התארגנה למצב החדש. אולם לאט לאט, בשיתוף פעולה עם דיירי הכפר, וועד הדיירים, החלו להתגבש מספר שינויים. החלו להתאים את הטיפול היומיומי למציאות.

 

בסופו של דבר צריך לקרוא מדי יום את המפה ולנסות למצוא פתרונות למצבים חדשים הנוצרים, וכל זאת לאו דווקא בתוספת תשלום של הדייר, אלא ברצון טוב, בהקשבה, ובנימה אישית של צוות העובדים וההנהלה

 

המשך הכתבה בגיליון 115 של מגזין דורות. צור קשר להזמין את הגיליון או עשה מנוי שנתי למגזין.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים