דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

יום עיון דורות – א.ב.א: הזדקנות בדיור המוגן ובבתי אבות לעצמאיים

ב-31.3.09 התקיים כנס בנושא ההזדקנות בדיור המוגן ובבתי אבות לעצמאיים במרכז הבמה בגני תקווה. הכנס, שהתקיים ביוזמת דורות, בשיתוף איגוד בתי אבות, ובחסות השר לשירותים חברתיים, היה למעשה יום עיון ראשון מסוגו לעובדים הבכירים של ענף בתי אבות בישראל.
14/05/2009

 

קראו עוד מתוצרי הכנס:

 

מחשבות בעקבות כנס ההזדקנות בדיור המוגן
הדיור המוגן לאן? אריה רוטשטיין 
 

שש שנים בדיור המוגן והמציאות משתנה לנגד עיניה

להרחיב את סל השירותים, להגדיל את תקן העובדים הסוציאליים נעמי תומר 

 

 

 

 

הזדקנות בדיור המוגן ובבתי אבות לעצמאיים

 

בכנס השתתפו כ-250 מנהלים ועובדי צוות בכיר מענף הדיור המוגן ובתי האבות לעצמאיים מכל המסגרות המובילות בתחום ובהן:רשת בית בלב בית בכפר, דור כרמל, מגדלי הים התיכון, מעונות הורים של מרכז עולי אירופה, עד 120, פאלאס תל אביב, פרוטיאה בכפר, הבית ברמת השרון, בית גיל פז,אחוזות רובינשטיין, רשת משען ועוד רבים.

 

בתחילת הכנס פתחו ובירכו יו"ר איגוד בתי אבות רוני עוזרי, השר לשירותים חברתיים יצחק הרצוג, מנהלת הישרות לזקן במשרד לשירותים חברתיים מרים בר גיורא, ומנכ"ל פרוטיאה בכפר יחיאל ניסנהולץ. לאחר הברכות התקיימו שני מושבי מליאה בהנחיית העיתונאית טלי ליפקין-שחק. מאוחר יותר התקיימו מושבים מקבילים שעסקו בסוגיות של טיפול וסיעוד (בהנחיית רחל בראל, מנהלת שירותי בריאות וסיעוד, עד 120הוד השרון), בסוגיות של ניהול, תכנון ושיווק (בהנחיית עידו נירן, מנכ"ל רשת עד 120), ובסוגיות של פנאי ורווחה (בהנחיית הדס ליטמן, מנהלת קשרי לקוחות, רשת מגדלי הים התיכון). את הכנס חתם מפגש בין-דורי מרגש בו השתתפו חמוטל ודורי בן זאב שאביהם, השחקן מרדכי בן זאב, מתגורר ב"דור כרמל".

 

 

חזון ומציאות בדיור המוגן: דילמות בהווה והצעות לעתיד

בשני מושבי המליאה שהתקיימו בכנס עלו לדיון סוגיות משמעותיות בנוגע להזדקנות הדיירים בדיור המוגן ולשינויים שחלו במוצר הזה עם השנים. הדוברים הציגו היבטים מגוונים של הסוגיות הבעייתיות ודנו בפתרונות אפשריים.

 

 

מושב ראשון: חזון ומציאות – הגדרת הבעיות

במושב הראשון השתתפו עמנואל מאור, חלוץ הדיור המוגן המודרני בישראל, ד"ר ישראל דורון, יו"ר עמותת המשפט בשירות הזיקנה ויו"ר האגודה לגרונטולוגיה, דנית שנהב, אדריכלית ומתכננת דיור למבוגרים וד"ר אביחי שוב-עמי, המכללה למנהל ואחוזות רובינשטיין.

 

עמנואל מאור פתח את המושב בתיאור של ההתפתחות ההיסטורית של הדיור המוגן בישראל. לדבריו, המודל שעמד לנגד עיניו כשיזם את הקמת הדיור המוגן הראשון היה המודל האמריקאי של קהילות מוגנות. אלה עמדו בסתירה חדה לבתי האבות שהיו קיימים בארץ באותה תקופה. המטרה הייתה לבנות מקום שבו האדם יהיה עצמאי לחלוטין ויקבל תנאי דיור משופרים ללא כל התערבות בסדר יומו ובהחלטותיו.

 

ד"ר ישראל (איסי) דורון הוסיף וציין כי המושג "מוגן" הוא פטרנליסטי במובן מסוים, משום שמשתמע ממנו שיש צורך להגן על הדיירים ולא ניתן להם החופש להזדקן כראות עיניהם. ד"ר דורון תהה האם יש צורך בחוקים שיגנו על הדיירים יותר ממה שיש להגן על כל אדם כאשר הוא מתגורר בביתו שלו. ברור כיום שחוק הפיקוח על המעונות, שחל על בתי אבות, אינו חל על הדיור המוגן וד"ר דורון סבור שטוב שזהו המצב. הוא הסכים שיש לעגן בחוק את אופן ניהול כספי הפיקדונות, אך תהה אם יש צורך ברגולציה נרחבת מעבר לנושא זה.

 

ד"ר אביחי שוב-עמי דיבר על כך שהדיור המוגן מספק הגנה פיזית (למשל, מפני גנבים), הגנה רפואית, ותמיכה חברתית. הוא הסביר שדיירים פוטנציאליים רוצים לדעת שיש בבית אפשרות לעבור למחלקה סיעודית, אך הם אינם מעונינים לחשוב על עצמם במחלקה שכזו. הם מגיעים לדיור המוגן כדי לחיות טוב. העוסקים בשיווק הדיור המוגן צריכים להסתיר מציבור הלקוחות החדשים שמתעניינים להצטרף את אותם דיירים שעצמאותם אינה מלאה. לדבריו, אפשר לדבר על המחלקה הסיעודית אך לא נכון להציגה לדיירים פוטנציאליים.

 

דנית שנהב דיברה על שאלות של תכנון בדיור המוגן והצביעה על כך שחשוב לבנות דירות שיהיו מותאמות לשינויים שחלים בתפקודם של הדיירים. הדיור המוגן נתפס כדיור לאנשים שרוצים לגור בו עד מותם, מבלי לעבור למחלקה זו או אחרת. אמנם ניתן להעביר אנשים למחלקות סיעודיות בתוך הדיור המוגן, אך אפשר גם לשנות את היחידות הקיימות כך שיתאימו לצרכים של אנשים שאינם עצמאיים לחלוטין. טוב לחשוב על זאת מראש ויש דירות שנבנות כיום עם אפשרות להתאים אותן לצורכי הדייר בעתיד.

 

 

מושב שני: דילמות ודרכי התמודדות

במושב השני השתתפו ד"ר ורדה גרין, מנהלת השירות הסוציאלי ברשת בית בלב ומרכזת קורס לניהול בתי אבות, יולי גת, לשעבר מנכ"ל רשת בית בכפר, אריה רוטשטיין, סמנכ"ל רשת משען, אביבה צבי, מנהלת תרבות וחברה במגדלי הים התיכון כפר סבא, ונעמי תומר, דיירת בפרוטיאה בכפר.

 

את המושב פתחה נעמי תומר בתיאור הסיבות שהביאו אותה לעבור לדיור המוגן וכמה הצעות לפתרון בעיות ההזדקנות בדיור המוגן (הדברים המלאים מתפרסמים בגיליון דורות הנוכחי). היא הבהירה שלדעתה חסרה כיום התייחסות מקיפה יותר לתמיכה רגשית במצוקות השונות של הדיירים בדיור המוגן והביעה תקווה שבעתיד יהיו בדיור המוגן יותר תקנים לעובדים סוציאליים.

 

ד"ר ורדה גרין הוסיפה שההזדקנות בדיור המוגן איננה בעיה אלא דווקא יתרון של הדיור המוגן שכן אלו שמתגוררים בו חיים שנים ארוכות וטובות. לדבריה, הדיירים עצמם מלמדים את מנהלי הדיור המוגן מהם הצרכים המשתנים שלהם והבתים נערכים בהתאם. לדוגמה, אם בעבר הנהלת הבית חשבה שתספיק מרפאת חירום, כיום ברור שצריך לספק שירותים רפואיים במשך כל שעות היממה. ד"ר גרין העלתה לדיון את הדילמה בין הזכות לפרטיות לבין האחריות הטיפולית של מנהלי הבית. למשל, כאשר אדם נופל בדירתו משום שיש בה שטיח לא בטיחותי, האם יש להורות לו להחליף שטיח או להשאיר זאת לשיקול דעתו? או כאשר אדם אוסף זבל בדירתו ויש סכנה שהיא תעלה באש, האם זוהי אחריותו של הבית לפנות את הדירה מהזבל?

 

יולי גת ציינה שהאוכלוסייה בבתי הדיור המוגן לא הזדקנה באופן משמעותי במשך 20שנות קיומם של בתי הדיור מוגן בארץ וגילה הממוצע נע סביב גיל 80 . לדעתה, הדיור המוגן צריך להיות פתוח לדיירים עצמאיים מבחינה מנטלית ואין צורך לחייב עצמאות פיזית מוחלטת, שלא תמיד מתקיימת גם כאשר האדם מתגורר בדירתו שבקהילה. לדבריה, יש לאפשר לדיירים להעסיק מטפל במשך כל שעות היממה בדירה שבדיור המוגן כמו בדירה שבקהילה. היא הצביעה על כך שבתי אבות מנוהלים בדרך יותר פטרונית מבתי דיור מוגן, יש בהם סדר יום קבוע ומחייב ופחות חופש של הדייר לבחור כיצד לנהל את חייו. היא סבורה שהחופש הזה טוב ושחשוב שחוקים שיחוקקו יסדירו את סל השירותים בדיור המוגן, אך לא יבטלו את החופש הזה.

 

אריה רוטשטיין ציין שהדיור המוגן הוא מוצר שיווקי של החברה המערבית שרוצה לשכנע את זקניה שהם לא יזדקנו לעולם. מערך השיווק של הדיור המוגן מציג נעורים נצחיים ומעונין להסתיר את העובדה שגם אלה שעוברים להתגורר בדיור המוגן לא יישארו עצמאיים ובריאים לתמיד. כלומר, לדבריו, התהום שנוצרה בין הדיור המוגן ובית האבות היא תולדה של מאמצי שיווק של הדיור המוגן שרוצה להבטיח זקנה עצמאית ונהנתנית ללקוחותיו. הוא סיפר שבמשען נכנסו לשוק הדיור המוגן מתוך מערכת קיימת של בתי אבות ולכן בנו אותו באופן מעט שונה. במשען מבחינים בין דיור לעצמאים, דיור תומך ומחלקה סיעודית. בדירה לדיור עצמאי לא יכול לישון גם מטפל צמוד ומי שזקוק להשגחה חייב לעבור דירה. בהתייחס להסדרה חוקית של הפיקוח על בתי הדיור המוגן, ציין מר רוטשטיין כי חשוב שהדיירים יהיו מעורבים בהחלטה מהי האיכות הרצויה ולפי מה יש לקבוע אותה. צריך להגדיר בדרך יותר ברורה את ההבדלים בין דיור עצמאי, דיור תומך ואשפוז סיעודי ולגבש סל שירותים שיהלום את הדרוש בכל אחד מהם.

 

אביבה צבי ציינה שרוב הדיירים שכבר מתגוררים בדיור המוגן מוכנים לקבל דיירים שאינם עצמאיים לחלוטין ותפקיד הצוות שעובד בבית הדיור המוגן להתאים את השירותים לצרכים של כל האוכלוסייה, לא רק של אלה שאינם סובלים מאף בעיה פיזית.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים