דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת, גיליון 110: עתיד הגריאטריה בשינוי סדרי עדיפויות

16/11/2008

בעידן של מחסור בכוח אדם מקצועי יש לקבוע סדרי עדיפויות על פי צורכי האוכלוסייה ולא על פי האינטרסים של הגילדות המקצועיות. זה מאד יפה שמשרד הבריאות מעודד העסקת רופאים גריאטריים במוסדות סיעודיים, זה נשמע טוב שמוסדות גריאטריים מעסיקים אחיות מוסמכות בעלות תואר אקדמי, שכל מוסד נדרש על פי רישיון משרד הבריאות להעסיק פיזיותרפיסטים, וכן הלאה. אך האם כל אותם בעלי מקצוע חשובים אכן חיוניים כל כך במסגרות של סיעודיים קשים וחולים תשושי נפש שמצבם נתון ותכנית הטיפול בהם קבועה, בשעה שקיים מחסור קיצוני של בעלי מקצוע חשובים אלה בקהילה ובבתי החולים הכלליים? (ראה תוצאות סקר כוח אדם בגיליון זה).

 

ומי מתחרה על מעט המומחים בגריאטריה המתווספים מדי שנה לענף – משרד הבריאות המציע להם תפקידי בקרה ומינהל.

מי זקוק יותר להערכה רפואית כוללת על ידי רופא גריאטרי – הזקן בקהילה, הזקן המגיע לחדר מיון, הזקנים הממלאים את המחלקות הפנימיות והאורולוגיות והנוירולוגיות ועוד, לגביהם יכולה חוות דעתו של הגריאטרי להיות קריטית, או מי שהוגדר כבר סיעודי שאינו בר שיקום ודי אם מטפלת עם נשמה ואחות מעשית רחמנייה יסעדו אותו באהבה? ונכון הדבר גם לגבי האחיות המוסמכות והפיזיותרפיסטיות וכו'.

 

בעידן של מצוקת כוח אדם מחריפה ברופאים מקצועיים, באחיות מוסמכות, בפיזיותרפיסטים, מוטב לתגמל בעלי מקצוע נדרשים אלה במקומות בהם תרומתם לבריאות האוכלוסייה חיונית יותר ולהסתפק בשירותי ייעוץ ופיקוח בלבד במסגרות "תחזוקה" של חולים שאינם ברי שיקום.

או אז ייתכן כי גם תעריף יום האשפוז הסיעודי יהיה ריאלי יותר.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים