דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

מאמר מערכת, גיליון 137: מי יטפל בנו?

9/01/2012

זה מספר שנים שמצוקת כוח אדם מקצועי וטיפולי לאוכלוסייה המבוגרת הולכת ומחריפה. מערכת הבריאות בכלל ושירותיה לזקנים בעיקר מתקשה לספק את המענים המבוקשים, בעיקר בשל מחסור הולך ומחריף ברופאים ובאחיות.

 

בתי חולים סיעודיים וחברות הסיעוד מתקשים לאייש משרות של מטפלות סיעודיות וכוח עזר. מספר העובדים הזרים בסיעוד עולה עם השנים גם משום שקשה לאתר עובדים ישראליים לטיפול סיעודי. דור המטפלות שעלו מחבר העמים הגיע, בחלקו, לגיל פרישה וחלקו השתלב עם השנים במקצועות אחרים בשוק התעסוקה הישראלי. גם הרופאים שעלו ארצה בגל העלייה של שנות ה-90 ואשר מילאו את שורות האיגוד לרפואה גריאטרית צפויים לפרוש בשנים הקרובות לגמלאות ואין סימנים לצמיחה של עתודה.

 

"מה שקורה היום זה גן עדן לעומת הבלאגן שצפוי בשני העשורים הבאים", אומר לנו ד”ר שי בריל בריאיון המרכזי המתפרסם בגיליון זה. מצוקת כוח האדם תלך ותחריף בעוד מספר בני ה-65+ יגדל עד שנת 2020 ב-400 אלף. ארבע מאות אלף. רובם יזכו לחיות גם בעשור שבין 2020-2030.

 

אם לא יינקטו צעדים יצירתיים ומידיים, ורב-מערכתיים, לגיוס, הכשרה ותגמול ראוי לכוח אדם רפואי, סיעודי, פרא-רפואי וטיפולי, לא יהיה מי שיטפל בעוד עשור בבכירי מערכת הבריאות, הגריאטריה והגרונטולוגיה של היום. זו שעת חירום.

 

חורף בריא.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים