דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

"אושר הוא עסק רציני" - תפיסת האושר בראי הפסיכולוגיה החיובית

מהו האושר? האם הוא בר השגה או שאושר הוא עניין של מזל, גורל, נסיבות חיים, גיל, ובכלל מדוע חשוב לחקור אותו?
9/01/2011

עד כמה זה לגיטימי בכלל להגיד בחברה שלנו שאני מאושר או רוצה להיות מאושר? לפעמים נדמה שבמציאות הבלתי אפשרית, המטלטלת, האלימה והכואבת שבה אנו חיים ואותה אנו פוגשים בכל בוקר מעל דפי העיתון או האינטרנט, זה כמעט חטא. לעסוק באושר נחשב מן הסתם, הדוניסטי, שטחי, לא אינטלקטואלי. אנחנו הרי נוטים לקדש את הסבל ולהאמין שהיצירות הגדולות נובעות מתוך כאב גדול ולא מאושר גדול. ואכן לא מעט יוצרים יוכיחו עד כמה זה נכון.

 

גם הפסיכולוגיה כמדע קידשה מראשית דרכה את המגמה שיעודה הוא לטפל בחולים, בסובלים, באלו שחוו אובדנים, חסכים, טראומות. לטפל בסובלים מדיכאון, חרדה, הפרעה נפשית, או מחלת נפש. כך גם מרבית המחקרים שהתפרסמו בתחום הזיקנה מאז ועד היום. אולם, בשנים האחרונות חל שינוי בתפישה הפסיכולוגית הקלאסית. מתפישת האדם כחולה, פציינט שיש לו סימפטומים, מצוקות, הפרעות נפשיות או מחלות נפש, לתפישה יותר מאוזנת שמנסה לבחון גם את הרוב הגדול, את אלה שאינם פונים לשירותי הבריאות הנפשית ושמדווחים על שביעות רצון גבוהה מהחיים, למרות אחוזי הדיכאון והחרדה הגבוהים.

 

איך הם מתמודדים עם המציאות הבלתי אפשרית של החיים בעידן המודרני? מה סוד ההסתגלות וההתמודדות שלהם עם מצבי משבר, לחץ, חרדה?מהם מרכיבי החוסן הנפשי שלהם?שאלות כאלה נשאלו בשנים האחרונות גם בתחום הגרונטולוגי והובילו למודלים של ההזדקנות המוצלחת (Baltes, 1990) ושל ריף וסינגר ב"בריאות חיובית" (Ryff & Singer, 1998, 2000).

 

העיסוק בבריאות החיובית הוא חלק מקידום המחקרים בפסיכולוגיה החיובית שנוסדה על ידי מרטין סליגמן, יו"ר האיגוד האמריקאי לפסיכולוגיה, בשנת 1998ופרצה בתחילת שנות האלפיים. המטרה שהפסיכולוגיה החיובית חרטה על דיגלה היתה לעסוק במרכיב הבריא והחיובי של האדם ולנסות להעצים את התכונות והחוזקות שלו למען חיים מאושרים יותר. הכוחות הפנימיים, החוזקות והסגולות האישיות של כל אחד ואחד, הם העומדים במרכז, ולכן ההתייחסות אל החיים היא כאל תהליך של גילוי ולא כאל החלמה.

 

"discovery, not recovery", המוטו המדבר על גילוי ולא החלמה (Seligman, 2002), הוא המשך של המוטו של ריף וסינגר שהציעו את המונח בריאות חיובית Positive healthוקראו לקהילה המדעית לבחון לשם שינוי את הרווחה הנפשית של ההזדקנות והזיקנה בניגוד לעיסוק בחולי: ""Wellness not Illness(Ryff & Singer, 2000). השוני והחידוש בגישה של הפסיכולוגיה החיובית הוא בתפישת האדם כחזק, סתגלן ובעל חוסן נפשי המאפשר לו להתפתח ולצאת ממשברים, בהתייחסות אל האדם בטיפול פסיכולוגי לא כאל חולה- פציינט אלא כאדם עם יכולות ורזרבות לא מנוצלות ובחקר הרגשות והתכונות החיוביות. גישהזאת תואמת גם את ממצאי מחקריו של פול בלטס לגבי הזדקנות מוצלחת, השימוש במנגנון בחירה, מיצוי, פיצוי והממצא שקיימות אצל הזקנים רזרבות רבות לא מנוצלות (Baltes, 1990).

 

 

כדי להיות מאושר יותר צריך לעבוד, וכמו כל הישג בחיים זה דורש למידה, תרגול והתמדה. העיסוק באושר הוא ביסודו תרגול קוגניטיבי והתנהגותי יותר מאשר חוויה רגשית והתנאי להשגתו הוא המחויבות לנסות

 

 

התחומים הנחקרים כיום בפסיכולוגיה החיובית עוסקים ברגשות חיוביים, חוזקות ודפוסי התנהגות חיוביים הכוללים: נדיבות, אמירת תודה, היכולת ליהנות מההווה ומהרגע, אופטימיות, זרימה, משמעות ומלאות, היכולת לסלוח והתמודדות יעילה עם לחצים באמצעות פיתוח מחשבות חיוביות כתחליף למחשבות אוטומטיות שליליות.

 

הפסיכולוגיה החיובית שמה לה למטרה גם לחבר בין המחקר בפסיכולוגיה לקהילה. כלומר, לרדת ממגדל השן האקדמי ומהטיפול הפסיכולוגי המקובל, שאיננו נגיש לכלל האוכלוסייה, ולהתחבר אל האדם ברחוב מתוך מטרה לסייע לו להיטיב ולשדרג את יכולותיו, היבטיו החיוביים, הדימוי העצמי שלו ורווחתו הנפשית. לכן, המידע, הכלים הפסיכולוגיים, ממצאי המחקרים השונים זמינים לכל, בעיקר באמצעות אתרי האינטרנט וספרים מקצועיים לתגבור האושר, הכתובים אמנם בשפה ברורה וידידותית לקהל שאיננו מתחום המדע, ויחד עם זאת מבוססים מדעית.

 

האושר מוגדר כתחושה של שמחה, סיפוק או רוחה נפשית חיובית, מלווה בתחושה שהחיים טובים, משמעותיים וששווה לחיות. רווחה נפשית ואושר הם בלתי נפרדים. לכל אדם יש מצב בסיסי יציב פחות או יותר של תחושת אושר. אירועי חיים משמחים במיוחד יכולים להעלות את סף האושר כשם שנסיבות חיים קשות כמו אובדנים, מחלה, נכות, יכולים להורידו. כולנו מצוידים בכושר הסתגלות הדוניסטית - מתרגלים מהר מאוד לשינוי או למשהו טוב. אנחנו מסתגלים גם לנכות או למגבלה, ולכן, לאחר תקופה של אבל או משבר יכול האדם לחזור למצב האושר הבסיסי שלו.

 

הגדרת האושר מתייחסת אם כן לשלשה מרכיבים שונים:

רגשות חיוביים -The pleasant life - התחושה שהחיים טובים ונעימים ולכן האדם חווה בדרך כלל רגשות חיוביים.

מעורבות בחיים -The engaged life - התחושה שיש לאדם עניין בחיים. יש לו עיסוקים שמספקים עניין, סיפוק ומלאות.

משמעות בחיים -The meaningful life - תחושה שהחיים הם בעלי משמעות ואני רוצה לחיות אותם.

 

חשוב לציין שחלוקת האושר איננה שווה לכולם. גם באושר יש מרכיבים גנטיים ולמעשה המרכיב המולד הוא כ 50% . רק 10% הם נסיבות חיים כמו בריאות, כסף, נישואים, מראה חיצוני, אך עדיין 40%הם מרכיבי אושר שאנחנו יכולים לשנות ולהגדיל. בספרם האחרון Happiness: Unlocking the Mysteries of Psychological Wealth, מציעים דינר ובנו (Diener, E.,& Biswas-Diener, R., 2008), המובילים את תחום המחקר בנושא הרווחה הנפשית הסוביקטיבית כבר שנים ארוכות (האב בתחילה והיום גם בנו), להתייחס אל האושר כעושר פסיכולוגי וכמשאב אמיתי שהוא מעבר למצב הכלכלי, האינטליגנציה הרגשית וההון החברתי. הוא כולל גישות כלפי החיים, תמיכה חברתית, התפתחות רוחנית, חומרית, משאבים, בריאות והפעילויות שבהן אדם עסוק.

 

הספר מראה איך ההון הפסיכולוגי תלוי באושר ובשביעות רצון והגורמים שמובילים אליהם. במחקרים של המחברים נאספו נתונים על חוויית האושר של אלפי אנשים מיותר ממאה מדינות ברחבי העולם, כולל עשירי עולם, נזירות, אנשים ממקומות נידחים ומשבטים פרימיטיביים. אושר מוגדר למעשה כרווחה נפשית סוביקטיבית. איך אנשים מעריכים את חייהם ומה חשוב להם. זה כולל שביעות רצון מהחיים והערכה של הדברים החשובים בחייהם. זה כולל גם את הרגשות שלהם. במילים אחרות, אושר הוא השם שאנו נותנים למחשבות ולרגשות החיוביים שיש לנו על החיים.

 

כשחושבים על אנשים עשירים מיד חושבים במונחים של הון כלכלי. לא חושבים על עושר פסיכולוגי - עשירים בחברים, באנרגיה, בחיוניות ובאהבה. עושר פסיכולוגי זאת ההרגשה שהחיים שלנו טובים, שאנחנו חיים בצורה שמתגמלת, מהנה ובעלת ערך.

 

מעבר לגורמים פנימיים אלה יש גם גורמים חיצוניים, אוניברסליים, כמו בריאות ויחסים חבריים טובים, שמשולבים ומהווים חלק מהעושר הפסיכולוגי.

 

מרכיבי העושר הפסיכולוגי כפי שנמצאו במחקרים הרבים הם:

שביעות רצון ואושר.

רוחניות ומשמעות בחיים.

גישות חיוביות ורגשות.

יחסים חברתיים אוהבים.

פעילויות ועבודה שאנחנו מושקעים בהם

ערכים ומטרות בחיים להשיגם.

בריאות פיזית ומנטלית.

מצב חומרי מספיק לספק את הצרכים שלנו.

איכות החיים תפגע אם לא תפתח כל תחום של העושר האמיתי שלך.

 

 

השוני והחידוש בגישה של הפסיכולוגיה החיובית הוא בתפישת האדם כחזק, סתגלן ובעל חוסן נפשי המאפשר לו להתפתח ולצאת ממשברים, בהתייחסות אל האדם בטיפול פסיכולוגי לא כאל חולה- פציינט אלא כאדם עם יכולות ורזרבות לא מנוצלות ובחקר הרגשות והתכונות החיוביות

 

 

הספר מצביע על כך שהאושר הוא לא תוצאה אלא תהליך מתמשך שדורש דרך לחוות את החיים ואת העולם בגישה חיובית, עם משמעות ורוחניות. שאושרנו הוא תלוי הגישה שלנו למציאות החיים יותר מאשר מהנסיבות. מחקרים רבים מראים לנו שאושר פסיכולוגי חשוב לתפקוד יעיל. לכן, אחד הדברים החשובים הוא להבין שתפקידו של האושר הוא לא רק לענג ולגרום להרגשה טובה, אלא גם ובעיקר ליעל ולשפר תפקוד. אנשים מאושרים חיים יותר שנים, בריאים יותר, נשארים נשואים יותר שנים, מבצעים פחות פשעים, יצרניים יותר, יצירתיים יותר, מצליחים יותר מקצועית וכלכלית ומסייעים יותר לחברה ולאחרים.

 

 

המשך הכתבה בגיליון 128 של מגזין "דורות", כולל 12 אסטרטגיות לקידום האושר.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים